یادداشت
۱۳۹۹/۰۷/۲۹          دانش، فناوری و معضل اشتغال

بیتا کریمی/ دانش و اطلاعات کلید بهره‌وری، رقابت، ثروت و آسایش است. در بسیاری موارد دانش و اطلاعات با آموزش و تحصیلات به دست می‌آید و توسعه سرمایه انسانی از این طریق صورت می‌گیرد؛ اما واقعیت آن است که مهارت فراتر از صرف آموزش و تحصیلات است. آماده‌سازی برای استفاده از آموزش‌های دیده‌شده و افزایش کیفیت یادگیری، لازمه جهش رو به جلو در بازار اشتغال و رفع بی‌کاری است. ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان یک علم کاربردی، منبع تغییرات اساسی در بسیاری صنایع و لازمه رشد اقتصادی، اشتغال و توسعه کسب‌وکارها خواهد بود و به همراه خود درآمد و افزایش رفاه خواهد آورد. این یادداشت به پشتوانه سال‌ها فعالیت در فضای ارتباطات و فناوری اطلاعات و شناخت این حوزه، در پاسخ به این سؤال مهم که «آیا واقعا در جامعه ما برای جویندگان کار در رشته‌های مرتبط با ارتباطات و فناوری اطلاعات کار مناسب یافت می‌شود» نوشته شده است.

واقعیت این است که بله، کار وجود دارد. تنوع و رده‌های شغلی بسیاری در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستند که به سبب به‌روز‌بودن و نیازهای این صنعت، به‌مرور در آینده بیشتر نیز خواهند شد؛ پس بازار اشتغال در این زمینه، نه‌تنها اشباع‌شده نیست؛ بلکه فرصت‌های شغلی در آن بی‌شمار است؛ اما چگونه است که بسیاری از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و دانش‌آموختگان انواع مؤسسات مختلف آموزشی در این بازار توانایی یافتن شغل ندارند.

جواب این است «برای موفقیت در بازار کار، باید آنچه شایسته یادگیری است، یاد گرفت». در این جمله دو کلمه کلیدی وجود دارد «شایسته و یاد ‌گرفتن».

شایسته یعنی آنچه نیاز امروز بازار اشتغال ICT در جامعه است و یادگیری یعنی کسب مهارت و تسلط بر کار، نه‌فقط انباشتگی ذهنی علوم مرتبط با رشته تحصیلی یا دوره‌های تکمیلی. برای جویندگان کار که در حوزه دانشی خود ماهر باشند، یافتن شغل سهل‌تر و میسرتر خواهد بود. جامعه ما نیاز مبرمی به کارکنان دارای مهارت دارد، نه‌فقط تحصیل‌کرده با مدرک دانشگاهی یا گواهی آموزشی. دانشگاه یا مرکز آموزشی کمک می‌کند تا فرد اطلاعات و مهارت لازم را به دست آورد، انتخاب، ارزیابی و ذخیره کند و دامنه وسیعی از منابع را در اختیار او می‌گذارد؛ اما تشخیص با خود فرد است که یادگیری قابل‌ تکرار، انعطاف‌پذیری، جست‌وجوگری و شناختی فراتر از رشته تحصیلی و آموزش خود را به غنیمت ببرد تا به‌سرعت جذب بازار کار شود.

مهارت‌محوری و امکان دسترسی گسترده به فضای اطلاعاتی داخلی و جهانی، در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای جویندگان کار، موجب افزایش توان یافتن کار مناسب با درآمد خوب خواهد شد. در شرایط بحرانی این روزها که بسیاری مشاغل به دلیل حضور فیزیکی در محل کار دچار ورشکستگی شده‌اند، بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کارهای حوزه ICT در جهان سود فراوانی کسب کرده‌اند. همچنین قابلیت کار با حداقل سرمایه در محل سکونت از مزایای این بازار کار است که این روزها بسیار رایج شده و با امکان کسب درآمد بالا، هزینه‌های جانبی مشاغل را کاهش نیز داده است. از سوی دیگر بسیاری از صاحبان کسب‌و‌کار ICT نیازمند کارکنان ماهر هستند و آسیب اصلی در شرایط بحران را نبود متخصصان ماهر می‌دانند. متخصصانی که دانش خود را کاربردی کرده باشند. بارها در فراخوان جذب نیروی انسانی مشاهده می‌شود که متقاضیان فقط تحصیلات و مدرک ارائه کرده‌اند و دانش درخور با آن مدرک را به همراه نیاورده‌اند و حتی در فرصتی که به ایشان داده شده، نیز نتوانسته‌اند مهارت خود را افزایش دهند.

بنابراین به دانش‌آموختگان و علاقه‌مندان به کار در این حوزه توصیه می‌شود پیش از ورود به بازار کار، به شناخت جامع و کامل این دانش بپردازند، علم خود را عملی کنند، بازار داخلی و جهانی ICT را پیگیری و مطالعه کنند. فناوری‌های نوین را بشناسند، مشاغل جدیدی را که در این زمینه ایجاد می‌شود، بررسی کنند و مهارت‌های مرتبط با آنها را بیاموزند. حتی اگر فقط در یک زمینه متخصص ماهر شوید، برگ برنده در بازار کار را در دست خواهید داشت، شک نکنید این حوزه پتانسیل فراوانی در تولید ثروت و کسب درآمد دارد.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش یادداشت اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا