یادداشت
۱۳۹۹/۰۷/۲۰          اعتماد به جامعه؛ بهترین ابزار برای مقابله با مشکلات

بیماری کرونا و تحریم‌ها علیه ایران و خروج از برجام علاوه بر اقتصاد سایر عرصه‌های حیات اجتماعی را تحت تاثیر قرار داده است به طوری که عرصه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به رکود و کاهش محسوسی مواجه هستند.

وقتی وضعیت این گونه می‌شود بدون تردید نتیجه آن در معیشت مردم نمود پیدا می‌کند به طوری که امروز آحاد مردم با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند.

اما هر مشکلی راه‌حل مختص خود را دارد و به نظر می‌رسد راه‌حل مشکل کنونی نیز ارتقا اعتماد بین جامعه و مسئولان است. اقدامی که به تعبیر جامعه‌شناسان، از آن به عنوان ارتقای سرمایه اجتماعی نام برده می‌شود.

در واقع جامعه‌شناسان علاج تمام مشکلات را سرمایه اجتماعی می‌دانند چراکه با ارتباطات درون و ما بین گروهی موجب افزایش بهره‌وری و همبستگی و وفاق اجتماعی می‌شود.

با گذری کوتاه بر تاریخ ایران نیز در می‌یابیم که مهم‌ترین دلیل موفقیت دولت‌ها در دوران مختلف‌ به ویژه در دوران هشت ساله جنگ تحمیلی، سرمایه اجتماعی بود که بر پایه اعتماد بین ملت و دولت اهداف مورد نظر محقق شد.

در حال حاضر نیز کشور در شرایط بسیار حساسی قرار گرفته و دولت درگیر مشکلات اقتصادی، سیاسی و رفاهی جامعه است لذا می‌طلبد جناح سیاسی و رقیب دولت کنونی به جای اینکه به دنبال مقصر باشد و بر طبل اختلافات بکوبد با وحدت و همبستگی و افزایش سرمایه اجتماعی بر مشکلات فائق آیند.

امروز کشور نیازمند اتحاد و همبستگی، ایجاد وفاق و افزایش سرمایه اجتماعی است. تاریخ گواهی می‌دهد که اعتماد به جامعه و همبستگی جناح‌های سیاسی یکی از بهترین ابزارها برای مقابله با وضع کنونی است.

کشمکش برای مقصر جلوه دادن طرفین، پاشنه آشیلی است که به ضرر حاکمیت و ملت است. آن‌چه مشخص است، افزایش سرمایه اجتماعی از جمله اقدامات کارگشا در شرایط کنونی است که با ایجاد وفاق می‌تواند گره از مشکلات اساسی کشور بگشاید.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش یادداشت اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا