یادداشت
۱۳۹۸/۰۳/۱۲          بیکاری؛ بزرگترین معضلی که توازن و تعادل جامعه را به هم می‏‌ریزد

 بیکاری مهم‌ترین علت افزایش بزهکاری‏‌های اجتماعی است و ارتباط افزایش بیکاری با افزایش بزهکار در جامعه ثابت شده است.

یکی از بزرگترین مشکلات هر جامعه‌ای معضل بیکاری است که بسیار خطرناک است. همه انسان‏‌ها برای گذراندن زندگی خود نیاز به تلاش و فعالیت دارند، نیازهای فردی و اجتماعی افراد در گرو کار و تلاش است و جامعه نیز برای گرداندن چرخ تولید در تمامی عرصه‏‌ها به نیروی کار نیاز دارد، در واقع بدنه‏‌ اجتماع از وجود هرگونه نقص در هر گوشه‏‌ای از این پیکر، آسیب می‏‌بیند.

بیکاری یکی از بزرگترین معضلاتی است که توازن و تعادل جامعه را به هم می‏‌ریزد و باعث ایجاد بحران‏‌های متعدد در عرصه‏‌های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی می‏‌شود.

 بیکاری در واقع کلید اصلی معضلات و ناهنجاری‏‌های‏ اجتماعی است و حل آن بسیاری از مشکلات اجتماعی، روانی و اقتصادی جامعه را برطرف می‏‌کند. تاثیرات سوء بیکاری را می‏‌توان از دیدگاه جامعه‏‌شناسی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و روانی بررسی کرد.

به عبارت دیگر بیکار کسى است که سن او از حد معينى تجاوز کرده اما در زمان مشخصى هيچ شغلى درآمدزایی ندارد و در عين حال آماده و مايل به داشتن کار است. حد اين زمان که ممکن است يک روز يا يک هفته يا يک ماه و يا بيشتر تعيين شود، به وضع کشور يا منطقه مورد بررسى بستگى دارد.

کودکان و افراد مسن از آن جهت که قادر به انجام کار نیستند، جزء جمعیت فعال به حساب نمی‌آیند. زنان خانه‌دار و دانشجویان اگر جویای کار نباشند، و حتی کسانی که با وجود منبع در‌آمد کافی مشغول به انجام کاری نیستند نیز جزء جمعیت فعال شمرده نمی‌شوند.

بیکاری، برای افرادی که تحصیلاتشان را به پایان رسانده اما به‌دلیل نداشتن مهارت لازم و عدم تجربه کافی فرصت‌های کاری ندارند نیز گفته می‌شود.

*مهم‌ترین علل بیکاری در جوامع

1- مهاجرت از روستا به شهر

2- نقص در تولید و توسعه و عدم سرمایه مالی

3- سطح درسی و آموزشی

 4- اختلال در ساختار اقتصاد ملی کشور

 5- رشد جمعیت بیش از تولید داخلی.

بیکاری مهم‌ترین علت افزایش بزهکاری‏‌های اجتماعی است و ارتباط افزایش بیکاری با افزایش بزهکار در جامعه مدت‌هاست که ثابت شده است.

کاهش روابط اجتماعی و سست‌شدن پیوند فرد با پیکره اجتماع از دیگر آثار سوء بیکاری است. اجتماعی که در آن بیکاری ریشه دوانیده باشد، به‌سرعت شاهد کاهش جریان‏‌های اجتماعی مثبت خواهد بود و مباحثی همچون سازگاری، همکاری، توافق در مقابل تعارض و مخالفت رنگ می‏‌بازد. در چنین شرایطی نیازهای فردی و خانوادگی فرد مغفول می‏‌ماند و او برای برآورده‌کردن نیازهای خود به هر وسیله‏‌ای متوسل می‏‌شود.

در جامعه متعادل نیروی کار متخصص در جای خود مشغول است، همه مردم نیازهای یکدیگر را برآورده می‏‌کنند، اما بیکاری در جامعه خلأ بزرگی ایجاد و توسعه شاخصه‌‌ای، توسعه اقتصادی و اجتماعی را با مشکل روبه‌رو می‌کند.

بدیهی است که اولین تاثیر بیکاری، کاهش درآمد است و کاهش درآمد نه فقط یک فرد و یک خانواده، بلکه کل جامعه را تحت‌تاثیر قرار می‏‌دهد. در جامعه‏‌ای که عرضه و تقاضا متعادل نباشد، رونق اقتصادی به چشم نمی‏‌خورد و واسطه‏‌گری و دلالی و روی آوردن به مشاغل کاذب و فساد، افزایش پیدا می‏‌کند.

سخن آخر: بیکاری به‌عنوان یکی از آسیب‌ها و معضلات اجتماعی در جوامع انسانی پدید آمده و مشکلات زیادی را به بار می‌آورد. در واقع ریشه بسیاری از مشکلات و کجروی‌های اجتماعی همین معضل بیکاری است؛ جوانان و افراد زیادی به‌دلیل بیکاری و نداشتن شغل قادر به ازدواج و تشکیل زندگی نیستند و همین موضوع باعث می‌شود به سمت‌وسویی دیگر یا بهتر است بگویم سوءمصرف مواد مخدر سوق پیدا کنند. از طرفی جوانی به‌دلیل بیکاری و مشکلات خانوادگی دست به خودکشی می‌زند، فرد بیکار ممکن است به‌سمت قاچاق مواد مخدر، سرقت، جذب دوستان نااهل‌شدن و انواع کجروی‌های اجتماعی کشیده شود.

عواملی که موجب می‌شود بیکاری یا هر پدیده دیگری در جامعه به وجود آید و جولان دهد، باید در سیستم اجتماعی و خود جامعه جست‌وجو کرد، چراکه جامعه می‌بایست با شناسایی پتانسیل‌های موجود، توانایی و استعداد، تخصص افراد و... فرصت‌های شغلی را برای جوانان ایجاد کرده و از بروز آسیب‌های دیگر که زاییده بیکاری‌اند، پیشگیری به عمل آورد.

 *راهکارهای پیشگیرانه

 1-فراهم ‌نمودن بسترهای مناسب شغلی و ارائه امکانات شغلی به‌ویژه برای قشر جوان

2- به‌کارگیری نیروهای متخصص و آموزش‌دیده در مشاغلی که نیاز به آنها دارد.

3- مبارزه با رانت‌خواران و اختلاسگران اقتصادی که یک‌شبه سرمایه مملکت را به تاراج می‌برند.
4- بومی‌سازی و به‌کارگیری جوانان متعهد و استفاده از تخصص آنها در سازمان‌های دولتی و ...

 5- تلاش جهت از بین‌بردن اختلاف طبقاتی، فقر و بیسوادی

 6- ارائه و فراهم‌نمودن امکانات شغلی و اقتصادی به‌ویژه در مناطق محروم و جرم‌خیز.

حیدر اقبالی

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش یادداشت اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا