برگزیده اخبار
۱۴۰۱/۰۱/۲۹ فعال‌سازی ۵۴۲ واحد صنعتی غیرفعال در آذربایجان غربی

استاندار آذربایجان غربی بر فعال‌سازی ۵۴۲ واحد صنعتی غیرفعال در استان تاکید کرد.

به گزارش نای قلم، محمدصادق معتمدیان امروز در نشست مشترک اعضای مجمع نمایندگان استان و جمعی از مدیران استانی با وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: برای ‌فعال‌سازی بخشی از واحدهای غیرفعال آذربایجان غربی، درخواست تامین حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان تسهیلات را داریم که در صورت تخصیص، ۱۲ هزار و ۵۰۰ شغل برای استان ایجاد خواهد شد.

وی افزود: با توجه به پتانسیل های مرزی و پایانه های مرزی و بخصوص قرار گرفتن آذربایجان غربی در مسیر کریدورهای مهم کشور، این استان از مزیت های تجاری بین المللی ویژه ای برخوردار است.

*ضرورت سرمایه گذاری در حوزه معدن

معتمدیان سرمایه گذاری در حوزه معدن استان را نیز ضروری دانست و خاطرنشان کرد: در آذربایجان غربی بیش از ۵۰ نوع ماده معدنی ارزشمند شناسایی شده که نیاز به سرمایه گذاری ملی در حوزه استخراج و فرآوری محصولات معدنی این استان، بیش از پیش احساس می شود.

استاندار آذربایجان غربی همچنین با تاکید بر حمایت از ظرفیت حوزه های گردشگری و صنایع تبدیلی کشاورزی در استان، افزود: با وجود پتانسیل‌های فراوان آذربایجان غربی، متاسفانه از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده نشده و این استان جایگاه مناسبی در حوزه شاخص‌های توسعه و به ویژه در بخش اشتغال و تورم ندارد.

معتمدیان با اشاره به شرایط سختی که آذربایجان غربی در چند دهه اخیر پشت سر گذاشته، تصریح کرد: مردم نجیب آذربایجان غربی حالا از مسئولان کشوری و منطقه‌ای انتظار دارند که بالاخره شاهد تحولات مثبت اقتصادی و سرمایه گذاری در این استان امن و ثروتمند باشند.

وی در ادامه با اشاره به ضرورت سرمایه گذاری های حاکمیتی، دولتی و خصوصی در آذربایجان غربی، یادآور شد: اقتصادی شدن بخش حمل و نقل و سرمایه گذاری در این حوزه می تواند کمک شایانی در توسعه بخش های مختلف آذربایجان غربی داشته باشد.

معتمدیان افزایش مصوبات ملی را نیز برای توسعه استان بخصوص در سفر پیش روی رئیس جمهور به آذربایجان غربی، ضروری دانست و افزود: جبران عقب‌افتادگی‌های تاریخی استانی که شایسته خدمت و معیشت مناسب برای مردم است، نیاز به یک ریل‌گذاری اقتصادی و توجه ملی دارد.

* پای کار آمدن تمام ارکان حاکمیتی و دولتی برای توسعه استان

استاندار آذربایجان غربی همچنین پای کار آمدن تمام ارکان حاکمیتی و دولتی را برای توسعه استان و تامین مطالبات بحق مردم منطقه، مهم تلقی کرد و یادآور شد: مطالعات آمایشی، برنامه‌ریزی‌ها و مانع‌زدایی‌های خوبی در استان انجام شده که شرایط را برای حمایت و سرمایه گذاری حاکمیتی، دولتی و بخش خصوصی جهت توسعه آذربایجان غربی فراهم کرده است.

استاندار آذربایجان غربی گفت: با توجه به شهرک‌های صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی متعدد در استان، خواستار تکمیل پروژه‌های نیمه تمام و تخصیص اعتبار ویژه برای بهبود شاخص های توسعه آذربایجان غربی هستیم.

معتمدیان با اشاره به تامین زیرساخت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری مجموعه‌هایی چون ایمیدرو و ایدرو در آذربایجان غربی، افزود: یکی از اولویت‌های ما در استان، فعال‌سازی پروژه‌های تعطیل و نیمه تعطیل در آذربایجان غربی است که نیازمند سرمایه‌گذاری بخش‌های حاکمیتی، دولتی و خصوصی در این زمینه هستیم.

* پیش بینی ۷۸ طرح جدید صنعتی اولویت دار در استان

استاندار آذربایجان غربی همچنین از پیش بینی ۷۸ طرح جدید صنعتی اولویت دار با اعتبار ۳۶ هزار میلیارد تومان و اشتغال زایی برای ۸۵ هزار نفر در طرح آمایشی استان خبر داده و افزود: برای تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه کاره استان که بالای ۶۰ درصد پیشرفت دارند، به ۱۶۹۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است که ۵۲۰۰ شغل ایجاد می کند.

معتمدیان با اشاره به ضرورت حمایت از برنامه های سرمایه گذاری در حوزه استخراج پتاس و املاح معدنی و تولید شمش طلا که منجر به اشتغال زایی برای حدود ۳۳۰۰ نفر در استان خواهد شد، تصریح کرد: فرآوری محصولات معدنی تولیدی استان که توسط ایمیدرو پیگیری می شود، می تواند سهم بزرگی در توسعه و اشتغال زایی آذربایجان غربی داشته باشد.

وی در پایان سرمایه گذاری در حوزه پتروشیمی تولید PVC را با اعتبار ۶۵۰ میلیون یورویی و اشتغال برای ۲ هزار نفر توسط ایمیدرو در استان را ضروری دانست و افزود: خواستار برنامه مطالعاتی ایمیدرو در پهنه های مختلف استان جهت سرمایه گذاری در محدوده های اولویت دار آذربایجان غربی هستیم.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا