برگزیده اخبار
۱۴۰۰/۱۰/۰۵ افزایش سطح تراز روابط اقتصادی ایران و کردستان عراق

استاندار آذربایجان غربی گفت: سطح تراز روابط اقتصادی ایران و کردستان عراق باید افزایش یابد.

به گزارش نای قلم، محمدصادق معتمدیان امشب در دیدار با استاندار اربیل عراق اظهار کرد: زمینه‌های مناسبی برای توسعه ارتباطات آذربایجان غربی با کردستان عراق وجود دارد.

وی با اشاره به این که روابط جمهوری اسلامی با کردستان عراق یک روابط مستحکم است، اظهار کرد: روابط دیرینه‌ای با مردم این منطقه داریم و به دلیل اشتراکات موجود مراودات فرهنگی ایران و منطقه کردستان عراق گسترده است.

معتمدیان با بیان این که ایران اسلامی بیشترین تعامل را در دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با کردستان عراق داشته است، تصریح کرد: وجود دشمن مشترک موجب شد تا همگی در یک جبهه علیه دشمن بعثی در دوران پر افتخار دفاع مقدس بجنگیم.

استاندار آذربایجان غربی افزود: زمینه‌های مناسبی برای توسعه ارتباطات آذربایجان غربی با منطقه کردستان عراق وجود دارد.

معتمدیان توسعه روابط بین دو طرف را هدف اصلی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: علاوه بر روابط اقتصادی، توسعه روابط فرهنگی و اجتماعی را نیز باید در برنامه داشته باشیم.

استاندار آذربایجان غربی تأکید کرد: امیدواریم این نشست‌ها موجب ارتقاء روابط دو طرف شود.

وی مرز‌های طولانی آذربایجان غربی را مهمترین ظرفیت اقتصادی این استان عنوان کرد و افزود: تنها استان کشور هستیم که با سه کشور همسایه است و ۹گمرک در این استان وجود دارد که بیشترین گمرکات و پایانه‌های مرزی ایران اسلامی در آذربایجان غربی است.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به ظرفیت‌های بی نظیر این استان به ویژه در زمینه کشاورزی تصریح کرد: ۳۵درصد تولید سیب کشور متعلق به آذربایجان غربی است و در تولید انگور نیز رتبه پنجم کشور را داریم.

معتمدیان همچنین به ظرفیت‌های استان در زمینه تولید عسل، صنایع فرآوری از جمله کنسانتره و وجود ۵۱ نوع ماده معدنی مختلف پرداخت.

استاندار اربیل عراق نیز در این دیدار با تأکید بر اهمیت گسترش روابط تجاری و اقتصادی آذربایجان غربی با استان اربیل از مرز تمرچین پیرانشهر گفت:از اولویت‌های اربیل نیز توسعه مناسبات اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران است.

امید عبدالرحمان حسن با بیان این که بیشتر کالا‌های موجود در استان اربیل کالا‌های ایرانی است، افزود: ما استقبال می‌کنیم که شرکت‌های ایرانی در اربیل حضور بیشتری داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: کردستان عراق، ایران را هم از لحاظ جغرافیایی و هم از لحاظ تاریخی به خود نزدیک می‌بیند.

سرکنسول ایران در اربیل عراق نیز در این دیدار ابراز امیدواری کرد تا گام‌های موثری در زمینه توسعه همکاری‌های فی مابین آذربایجان غربی و کردستان عراق برداشته شود.

رشنودی با اشاره به اهمیت این موضوع که باید به توسعه پایدار در منطقه برسیم افزود: اراده هر دو طرف بر تقویت روابط است چرا که میزان روابط باید بیش از پیش توسعه یابد.

وی خاطرنشان کرد: ایران آمادگی افزایش همکاری‌های اقتصادی با کردستان عراق را دارد.

آذربایجان غربی با کردستان عراق ۳۰۰کیلومتر مرز مشترک دارد.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا