برگزیده اخبار
۱۴۰۰/۰۴/۲۲ معوقه مالیاتی 1500 میلیارد تومانی کارت‌های بازرگانی در آذربایجان غربی

مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان غربی گفت: یک هزار و 500 میلیارد تومان معوقات مالیاتی کارت‌های بازرگانی استان است.

به گزارش نای قلم، حسن کوماسی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: باید دارندگان کارت‌های پیله وری جهت کاهش مشکلات و قوانین مالیاتی شخصا از کارت‌های خود استفاده کرده و مورد وسوسه افراد سودجو قرار نگیرند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 160 کارت بازرگانی باطل شد، تصریح کرد: بخشی از کارت‌های بازرگانی که مورد سوء‌استفاده گرفته چالش‌هایی را برای سازمان مالیاتی به وجود آورده است.

کوماسی افزود: طی چند سال گذشته با همکاری دستگاه قضا، دستگاه های نظارتی، سازمان بازرسی و نیروی انتظامی برای شناسایی افراد واقعی که با کارت های بازرگانی مزبور واردات انجام داده اند اقدامات مطلوبی صورت گرفته است.

* جلوگیری از سوءاستفاده‌ افراد سود جو از کارت‌های پیله وری

وی اضافه کرد: جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی افراد سود جو از مزایای کارت‌های پیله وری از جمله خرید این کارت‌ها برای واردات بدون پرداخت مالیات و عوارض گمرکی، در دستور کار قرار دارد.

کوماسی در بخش دیگری از سخنان خود به فرار مالیاتی اشاره کرد و افزود: با استقرار نظام یکپارچه و فراگیر پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان شفافیت اقتصادی و عدالت مالیاتی حاصل می‌شود، زیرا بر اساس صدور صورت‌حساب‌های پایانه‌های فروشگاهی میزان مالیات فعال اقتصادی محاسبه می‌شود.

* هوشمندسازی مالیاتی؛ گامی جهت مقابله با فرار مالیاتی

وی هوشمندسازی مالیاتی را گامی جهت مقابله با فرار مالیاتی عنوان و اذعان کرد: فرار مالیاتی در استان به طور عمده در مسیر دلالی و تجاری است.

کوماسی متذکر شد: هوشمندسازی، راه حل برون‌رفت از مشکلات مالیاتی است یعنی باید اطلاعات تمام معاملات در هنگام خرید در یک سیستم یکپارچه که متصل به امور مالیاتی است، ثبت شود.

مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان غربی اذعان کرد: هوشمندسازی نظام مالیاتی سبب می‌شود هیچ کس نتواند با پنهان‌کاری و کتمان از مالیات فرار کند زیرا تمام اطلاعات و ریزداده‌های اقتصادی در اختیار امور مالیاتی قرار دارد.

وی سپس به افزایش اظهارنامه های مالیاتی در استان در سه ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته اشاره و اظهار کرد: با وجود شیوع کرونا و اثرگذاری آن بر بازار امسال ۱۳۰ هزار اظهارنامه در استان دریافت شده که این میزان ۱۶ درصد بیشتر از اظهارنامه های دریافتی طی سال گذشته در آذربایجان غربی است.

این مقام مسوول ادامه داد: سال گذشته ١١٢ هزار اظهارنامه مالیاتی دریافت شده که حدود ٩۵ هزار مورد آن تایید شده و فقط ١۵ درصد با ریسک بالا مورد بررسی مجدد قرار گرفته است.

* تحقق وصول ١٢٠ درصدی مالیات

او از تحقق وصول ١٢٠ درصدی مالیات و رشد ٣٨ درصدی آن در سال گذشته خبر داد و گفت: در سال گذشته مودیان  یک هزار و ۶٠٠ ميليارد تومان مالیات پرداخت کردند.

مدیرکل امور مالیاتی استان همچنین تصریح کرد: با وجود رشد ۵۷ درصدی وصول مالیات در سه ماهه نخست سال جاری، میزان درآمدهای مالیاتی در استان امسال، ۸۰ درصد تحقق یافته است که در صدد هستیم تا آبان امسال میزان مالیات وصولی نسبت به پیش بینی را به ۱۰۰ درصد برسانیم.

کوماسی همچنین از دریافت ۲ هزار میلیارد ریال مالیات بر ارزش افزوده طی سال جاری خبر داد و بیان کرد: این عوارض دریافتی، به ۴۶ شهرداری و بیش از ۲ هزار دهیاری در استان اختصاص یافته و هر کدام به سهم خود، از آن بهره مند شده اند.

وی ادامه داد: البته میزان مالیاتی دریافتی در آذربایجان غربی حدود یک دهم بودجه استانی را تامین می کند و سهم آن در تولید ناخالص ملی استان تنها ۲.۲ درصد است در حالی که این رقم در کشور به شش درصد می رسد.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر متوسط درآمد سرانه کشور ۱۶ میلیون تومان است که این میزان در استان به دلیل کشاورزی بودن و معافیت بخش کشاورزی از مالیات هشت میلیون تومان کمتر از سرانه کشوری است.

* ارتقای فرهنگ مالیاتی زمینه ساز تحقق برنامه‌های اقتصادی دولت

کوماسی، ارتقای فرهنگ مالیاتی را زمینه ساز تحقق برنامه‌های اقتصادی و مالیاتی دولت دانست و گفت: وصول مالیات همراه با اصول و رعایت مودی‌مداری، تکریم ارباب رجوع و تعامل حداکثری با مودیان مالیاتی سرلوحه برنامه های امور مالیاتی استان است.

وی با اشاره به اینکه مالیات مطمئن ترین، سالم ترین و پایدارترین منبع تامین مالی برای دولت‌هاست، تاکید کرد: پرداخت مالیات، مشارکت مردم در اداره جامعه است و کسانی که مالیات پرداخت می کنند در ایجاد امنیت، ارتقای سطح آموزش و پرورش، توسعه و آبادانی استان سهیم هستند.

گفتنی است، از ۱۶ تا ۲۳ تیرماه به عنوان هفته فرهنگ مالیاتی نامگذاری شده است.

کد خبرنگار: 983127

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا