برگزیده اخبار
۱۳۹۹/۱۱/۲۵ تعداد بیماران بستری در آذربایجان غربی 2.5 برابر افزایش یافت

پیشرفت کرونا با شیبی تند در استان؛

تعداد بیماران بستری در آذربایجان غربی 2.5 برابر افزایش یافت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: آمار بیماران بستری در مقایسه سه هفته آخر بهمن ماه با اواخر دی ماه 2.5 برابر افزایش یافته است.

به گزارش نای قلم، جواد آقازاده در یازدهمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور که با حضور وزیر بهداشت برگزار شد، اظهار کرد: بیماران مثبت سرپایی استان نیز 2.5 برابر بیشتر شده است که به تدریج مراجعان مراکز 16 ساعته و اورژانس‌ها نیز افزایش می‌یابد.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی با چهار مبادی ورودی، شرایط ویژه‌ای دارد، ابراز کرد: در آذربایجان غربی بیماری نه با شیب ملایم بلکه براساس بررسی های انجام یافته با شیب تند در حال پیشرفت است که اگر نتوانیم به موقع ورود کنیم، شیوع بیماری پیشرفت می کند، در شرایط فعلی پنج شهرستان خوی، سلماس، نقده، بوکان ومیاندواب نارنجی هستند.

آقازاده درباره شهرستان سردشت افزود: در شهرستان سردشت یک هزار و 400 نفر جانباز شمیایی داریم که 400 نفر بالای 50 درصد آسیب ریوی دارند و همیشه به عنوان منطقه قرمز نگه داشته بودیم که پس از اعلام رنگ‌بندی های جدید، این شهرستان زرد شد و به سمت آبی شدن رفت و پیش بینی می کنیم با بازگشایی مرز کله‌رش، رفت و آمدها مابین عراق و سلیمانیه و سردشت شکل گیرد که موجب افزایش تعداد مبتلایان در سردشت می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: تاکنون در استان موردی درباره ویروس جهش یافته گزارش نشده است.

آقازاده افزود: براساس بررسی های انجام یافته 86 درصد بیماران بستری، دارای 65 سال به بالا و دارای بیماری‌های زمینه‌ای هستند.

وی ادامه داد: آذربایجان غربی به تبع سایر استان‌ها خیزهای دوم و سوم بیماری کرونا را پشت سر گذاشت اما آذربایجان غربی خیز سوم سهمگینی را تجربه کرد که این خیز به مدت 86 روز به طول انجامید.

آقازاده اضافه کرد: خوشبختانه با توجه به تمهیداتی که در استان شکل گرفت و همراهی که مابین مسئولان استانی ایجاد شده بود، محدودیت ها به خوبی اعمال شد و توانستیم موج را بشکنیم که به دنبال آن تعداد بستری ها و فوتی‌ها کاهش پیدا کرد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تصریح کرد: در پیک سوم بیماری 85 درصد تست‌ها مثبت بوده است که نشان از شیوع بالای بیماری در استان بود، پس از آنکه بیماری کنترل شد درصد تست های مثبت به 10 درصد رسید. امروز مقایسه ای که با اواخر دی ماه انجام شده است، این رقم به 45 درصد رسیده است.

کد خبرنگار: 983126

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا