برگزیده اخبار
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ هیچ کمبود داروی مصرفی در کرونا در استان وجود ندارد

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: درمان بیماری کووید ۱۹ در استان مطابق با پروتکل‌های درمانی وزارت بهداشت صورت می‌گیرد و کمبود دارویی در درمان بیماران کرونا وجود ندارد.

به گزارش نای قلم، جلال غفارزاده امروز در گفتگوی خبری اظهار کرد: در بحث کرونا داروی قطعی برای درمان این بیماری وجود ندارد و دارو‌های مصرفی به طور عمده دارو‌های عمومی و معمولی هستند، اما ۹ قلم دارو نسبت به سایر دارو‌ها در این بیماری موثرتر واقع شدند و همین موضوع موجب تجویز بیشتر آن‌ها برای بیماران سرپایی و بستری شده است.

وی درباره قرص‌های مصرفی افزود: در حال حاضر قرص فاویپیراویر در تمام داروخانه‌های بیمارستانی سطح استان برای بیماران بستری و سرپایی و داروخانه‌های سرپایی دولتی تدبیر و بیمارستان طالقانی و امام خمینی (ره) موجود است و در چهارچوب ثبت در سامانه TTAC قابل تحویل به نسخه بیماران سرپایی است.

 غفارزاده درباره داروی رمدسیور بیان کرد: آمپول رمدسیور در تمام داروخانه‌های بیمارستانی سطح استان جهت بیماران بستری موجود است و در صورت نیاز به بیماران سرپایی با ثبت در سامانه TTAC قابل تحویل است. این دارو از طریق داروخانه‌های سرپایی دولتی تدبیر، هلال احمر، بیمارستان‌های عارفیان، تامین اجتماعی، طالقانی و امام خمینی (ره) به نسخه بیماران سرپایی داده خواهد شد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان بیان کرد: با توجه به فلوچارت هشتم درمان کووید-۱۹ داروی هیدورکسی کلروکین برای درمان بیماران سرپایی به مقدار کافی در داروخانه‌های سطح استان موجود است.

غفارزاده درباره سایر دارو‌های مصرفی در کووید ۱۹ بیان کرد: مجوز توزیع دارو‌های کلترا و ریباورین و اوسلتامیویر برای داروخانه‌های سرپایی دولتی و سرپایی بیمارستانی و منتخب صادر شده است و در صورت تجویز در اختیار این داروخانه‌ها قرار خواهد گرفت. همچنین دارو‌های مذکور در حال حاضر در داروخانه‌های تدبیر و سرپایی طالقانی و امام خمینی (ره) هم موجود هستند.

او درباره داروی رسیژن نیز افزود: داروی اینترفرون بتا که با نام‌های رسیژن و زیفرون نیز شناخته می‌شود جهت درمان بیماران کووید ۱۹ در بخش بستری تجویز می‌شود که در حال حاضر این دارو نیز به مقدار مورد نیاز در داروخانه‌های بیمارستانی و دولتی برای استفاده در بخش بستری موجود است.

به گفته غفارزاده، مجوز توزیع توسیلیزومب هم در داروخانه‌های دولتی و بیمارستانی صادر شده است، اما این دارو خیلی کم تجویز می‌شود در صورت تجویز در سرپایی همانند رمدسیور قابل تحویل است.

او درباره شرط اصلی تحویل دارو افزود: به منظور توزیع دارو به بیمار، باید دارو حتما در سامانه TTAC ثبت شوند تا با این کار از شبکه نیز خارج نشود. درواقع شرط تحویل همه دارو‌ها ثبت در تیتک TTAC است.

 غفارزاده درباره سامانه ۱۹۰ گفت: سامانه ۱۹۰ سامانه تلفنی اطلاع رسانی دارو و سموم است که همکاران در این سامانه در حوزه‌های درمان، بهداشت و مسایل کمبود دارو و شکایات حوزه دارو پاسخگو هستند.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا