برگزیده اخبار
۱۳۹۹/۰۵/۲۳ انباشت سیب در کنار جاده‌های آذربایجان‌غربی ممنوع است

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: انباشت سیب در کنار جاده‌های استان ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود.

به گزارش نای قلم، رسول جلیلی در جلسه ای که به منظور بررسی وضعیت خرید و فرآوری محصول سیب درختی و گوجه فرنگی با حضور معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری آذربایجان غربی در سالن جلسات شهید نیکخواه استانداری برگزار شد، اظهار کرد: نظارت ها برای جلوگیری از انباشت سیب صنعتی در کنار جاده ها توسط دستگاه‌های مسئول انجام می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه حریم جاده ها با انباشت سیب های صنعتی اشغال و منجر به ایجاد مشکلات بهداشتی و بدمنظر شدن حریم جاده ها می‌شود، لازم است دستگاه های مربوطه نسبت به پاکسازی جاده و رفع این موضوع اقدام کند.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه بر اساس قانون نیز تولیدکنندگان مواد غذایی موظفند تا مواد اولیه خود را از مراکز مجاز و بهداشتی تهیه کنند، اضافه کرد: خرید تدریجی کنار جاده‌ای باعث ایجاد مشکلات بهداشتی و ایجاد سیمای ناموزون برای استان می شود.

جلیلی از پیش بینی تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن سیب درختی در استان در سال جاری خبر داد و اظهار کرد: در سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب درختی از باغات استان تولید شد و برای اولین بار نیز ۵۴۰ هزار تن سیب درختی به کشورهای همسایه و اتحادیه اوراسیا صادر شد .

وی اظهار امیدواری کرد: امیدواریم در سال جاری نیز روند صادرات سیب درختی نیز پررونق تر از سال گذشته ادامه داشته باشد.

رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: از پارسال مراکزی مجوز دریافت کردند تا در زمینه جمع آوری بهداشتی سیب زیر درختی اقدام کنند که امسال ۵۲ مرکز خرید ، کار خرید را بر عهده خواهند داشت که ۳۷ مرکز متعلق به سازمان تعاون روستایی و مابقی بخش خصوصی است.

وی بیان کرد: می‌توان محصول سیب زیر درختی صنعتی در مراکز بهداشتی و مجوز دار را به نحو بهینه و بهداشتی برای مدت زمان بیشتری نگهداری کرد چرا که نگهداری مواد اولیه در شرایط استاندارد موجب تولید محصول با کیفیت می‌شود.

جلیلی همچنین با بیان اینکه امسال ۲۳۹ هزار تن گوجه فرنگی در استان تولید می‌شود، گفت: امید داریم با توجه به حذف محدودیت‌های صادراتی و کاهش میزان تولید به نسبت سال قبل، شاهد مشکلات کمتری برای کشاورزان در فروش محصول باشیم.

وی ادامه داد: سال گذشته ۱۳ هزار تن از ۲۵۰ هزار تن گوجه فرنگی تولیدی در استان به صورت حمایتی توسط تعاون روستایی خریداری شد و باعث تعادل بخشی قیمت محصول در بازار شد.

جلیلی موضوع تعهد ارزی رااز جمله دغدعه های صادرکنندگان استان عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه صادرات لوکوموتیو کشنده بخش کشاورزی به شمار می رود، باید مسولان ذیربط تمهیدات و راهکارهای اساسی در زمینه تسهیل و توسعه روند صادرات محصولات کشاورزی اتخاذ کنند.

در ادامه راهکارها و پیشنهادات لازم در جهت بهبود وضعیت خرید و فرآوری محصول سیب درختی و گوجه فرنگی استان توسط اعضای حاضر در جلسه ارائه شد.

آذربایجان‌غربی دارای بیش از ۸۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی است که به صورت دیم و آبی کشت می‌شوند؛ ۲۳۰ هزار بهره بردار در این استان فعالیت کشاورزی دارند و سالانه ۶ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید و روانه بازار می‌شود.

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا