برگزیده اخبار
۱۳۹۸/۱۱/۱۳ صلاحیت ۱۹۵ نامزد انتخاباتی مجلس در آذربایجان غربی تایید شد

رئیس هیات نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آذربایجان غربی گفت: صلاحیت ۱۹۵ نامزد انتخاباتی مجلس شورای اسلامی در آذربایجان غربی تایید شد.

به گزارش نای قلم، قنبر کریم نژاد در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: از مجموع ۵۳۱ نفر داوطلب ثبت نام شده برای نمایندگی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۹۵ نفر که حدود ۳۷ درصد را شامل می‌شود تایید صلاحیت شدند.

او افزود:  ۳۰۳ نفر از این تعداد که حدود ۵۷ درصد را شامل می‌شود رد صلاحیت و یا عدم احراز صلاحیت شده اند و ۳۳ نفر نیز که شش درصد کل داوطلبان را شامل می‌شود هم انصراف داده اند.

کریم نژاد ادامه داد: از مجموع ۵۳۱ نامزد ثبت نامی از کل استان در مرحله نخست ۱۳۴ نامزد تایید صلاحیت شده بودند و ۲۲۱ نامزد رد و ۱۵۱ نفر عدم احراز صلاحیت خورده بودند.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان اظهار کرد: از ۲۲۱ رد صلاحیت شده ۱۳۴ نفر شکایت کرده بودند و از ۱۵۱ نامزدی که عدم احراز صلاحیت خورده بودند ۱۰۲ نفر شکایت خود را تقدیم شورای نگهبان کرده بودند.

وی در خصوص وضعیت شهرستان‌های آذربایجان‌غربی نیز اظهار کرد: در حوزه انتخابیه ارومیه، از ۱۶۳ داوطلب ۶۹ نفر تایید، ۸۳ نفر رد و ۱۱ نفر انصرافی داریم. در حوزه انتخابیه بوکان، از میان ۳۵ داوطلب هشت نفر تایید، ۲۶ نفر رد و یک نفر انصرافی داریم.

وی، ادامه داد: در حوزه انتخابیه پیرانشهر و سردشت، ۲۹ نفر ثبت‌نام داشتیم که ۱۲ نفر تایید، ۱۴ نفر رد شدند و سه نفر انصراف دادند. در حوزه انتخابیه سلماس، ۳۵ نفر ثبت‌نام کرده بودند که ۱۸ نفر تایید و ۱۷ نفر رد صلاحیت شدند، در حوزه انتخابیه شاهین‌دژ و تکاب، ۴۷ نفر ثبت‌نام کرده بودند که ۱۹ نفر تایید و ۲۶ نفر رد شدند و همچنین ۲ نفر از این نفرات انصراف داده بودند.

رئیس دفتر هیات نظارت و بازرسی انتخابات آذربایجان‌غربی، بیان داشت: در حوزه انتخابیه خوی و چایپاره، از ۴۹ نفر ثبت‌نامی، ۱۴ نفر تایید، ۳۲ نفر رد و سه نفر انصرافی داریم، در حوزه انتخابیه ماکو، چالدران، شوط و پلدشت از ۴۱ نفر ثبت‌نامی، ۱۸ نفر تایید و ۲۲ نفر رد شدند و همچنین ۲ نفر انصراف دادند.

وی، اضافه کرد: در حوزه انتخابیه میاندوآب، از میان ۳۰ نفر ثبت‌نامی، ۱۰ نفر تایید و ۱۸ نفر رد شدند که ۲ نفر هم انصرافی داشتیم. در حوزه انتخابیه مهاباد، از میان ۳۳ ثبت‌نامی، ۱۰ تایید، ۲۲ رد و یک انصرافی داریم. در حوزه نقده و اشنویه نیز از میان ۶۹ ثبت‌نامی، ۱۹ نفر تایید، ۴۲ نقر رد و هشت نفر انصرافی داریم.

او خاطرنشان کرد: آن‌هایی که توسط هیات مرکزی رد شده و این بار نیز رد شده اند دیگر حق اعتراض ندارند بلکه آن‌هایی که در هیات‌های اجرایی تایید شده و در این مرحله رد و یا عدم احراز خورده اند می‌توانند تا فردا اعتراض خود را مطرح کنند.

کریم نژاد تصریح کرد: ملاک رد و یا تایید صلاحیت توسط شورای نگهبان، قانون است و این که برخی جناح بندی‌های سیاسی را عامل رد صلاحیت می‌دانند سخن درستی نیست.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: در بررسی‌هایی که از جریان منسوب به داوطلبان در استان انجام داده‌ایم، افزون بر ۳۷ درصد منتسب به جریان اصلاح‌طلبی، ۳۵ درصد اصولگرایی و ۲۶ درصد مستقل هستند.

کریم‌نژاد تاکید کرد: با توجه به این ارقام، برخی ادعاها در خصوص تک‌جریانی‌شدن انتخابات به ویژه در آذربایجان غربی بی‌انصافی است و شورای نگهبان تنها به اجرای قانون می‌پردازد.

رئیس هیات نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان گفت: از ۱۲ نفر نماینده مجلس دهم از ده حوزه انتخابیه استان تا به حال شش نفر رد صلاحیت شده، سه نفر تایید صلاحیت شده اند و سه نفر نیز در این دوره ثبت نام نکرده بودند.

وی همچنین گفت: تاکنون تغییر حوزه خروجی و ورودی به آذربایجان‌غربی نداشته‌ایم.

کریم نژاد اذعان کرد: افرادی که تقاضای تغییر حوزه دارند باید تا هفدهم ماه جاری، این درخواست را به هیات اجرایی محل ثبت‌نام اعلام کنند تا پس از بررسی هیات اجرایی مبدا و مقصد، هیات نظارت حوزه مقصد و شورای نگهبان پذیرش یا رد این درخواست به آنان اعلام شود.

وی، افزود: در این دوره ۲ هزار و ۱۱۸ شعبه اخذ رای خواهیم داشت که به طور میانگین چهار نفر برای هر شعبه ناظر حضور خواهند داشت، با این حساب، حدود ۹ هزار نفر در بحث انتخابات با ما همکاری دارند که نسبت به برگزاری کلاس‌های آموزشی برای آن‌ها اقدام کرده‌ایم و این دوره‌ها تا ۲۰ بهمن ماه ادامه دارد.

مردم آذربایجان غربی دوم اسفند ماه ۱۲ نفر را از 10 حوزه انتخابیه استان آذربایجان غربی برای نمایندگی مجلس انتخاب خواهند کرد که سه نفر از آن‌ها از حوزه انتخابیه ارومیه است.

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا