برگزیده اخبار
۱۳۹۸/۰۳/۲۶ صحنه‌ بی‌نظیر حضور زنان در مسابقات والیبال لیگ ملت‌های 2019

ورزش، ارزان‌ترین و آسان‌ترین روش برای افزایش نشاط اجتماعی است و جزو آزادی‌های مشروع هر جامعه محسوب می‌شود كه به همدلی و وفاق در جامعه منجر می‌شود.

هفته سوم مسابقات والیبال لیگ ملت‌های 2019 روزهای جمعه، شنبه و یکشنبه شاهد یک اتفاق مهم بود؛ حضور بانوان تماشاگر در سالن بازی با درخشش تیم ملی والیبال در مسابقات لیگ ملت‌ها همراه شد.

تردید نمی‌توان کرد که حضور مردان و زنان علاقه‌مند به ورزش، به درخشش تیم‌های ملی و به‌خصوص تیم ملی والیبال منجر خواهد شد. این اتفاق در ارومیه افتاد و در هفته سوم این مسابقات، حضور زنان در ورزشگاه شور و حرارت بی‌مانندی پدید آورد. حضوری که باید آن را به فال نیک گرفت؛ هرچند ممكن است این اتفاق همراه با کاستی‌هایی هم بوده باشد، اما این اتفاق آزمایشی بود و باید برای عملکرد بهتر آن در آینده كاستی‌ها را رفع كرد. امیدواریم ورود زنان به ورزشگاه شروع خوبی برای پذیرش آزادی‌های مشروط افراد در جامعه باشد و در حوزه‌های دیگر همچون حوزه‌های فرهنگی و هنری باید به آزادی و نشاط اجتماعی اهمیت داد.

برخی افراد مسائلی همچون ممنوعیت اختلاط زن و مرد و امكان بروز حاشیه‌های اخلاقی را دلیل مخالفت خود با حضور بانوان در ورزشگاه‌ها عنوان می‌كنند؛ در مقابل آنان عده‌ای این موضوع را فرصتی برای افزایش ظرفیت‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی می‌دانند. برخی نیز بر این باورند كه در صورت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها بسیاری از ناهنجاری‌ها و سخنان سخیف و دوراز ادبی كه گاه رد و بدل می‌شود، از بین خواهد رفت و تهدیدهای احتمالی به فرصت تبدیل خواهد شد.

در چندسال گذشته بانوان در سالن رقابت‌های والیبال لیگ جهانی و بسكتبال، براساس خواسته فدراسیون‌های جهانی حضور یافتند و در فضایی مناسب به تماشای بازی‌ها نشستند.

هفته سوم مسابقات والیبال لیگ ملت‌های 2019 در ارومیه پایتخت والیبال ایران شاهد یک اتفاق مهم بود. مسئولان برگزاری مسابقات از یکشنبه گذشته از طریق سایت‌های sportclub. urmia. ir و urmia. ir اقدام به بلیت‌فروشی کردند و در این سایت‌ها سکوهای G و H سالن غدیر به بانوان اختصاص یافت. سالن غدیر 4هزار و 600 صندلی دارد و حدود 800 صندلی در اختیار زنان قرار گرفت. این اتفاق در حالی رخ داد که بانوان در سال‌های گذشته بدون بلیت‌فروشی و به صورت گزینشی در سالن آزادی به تماشای مسابقات والیبال لیگ جهانی می‌نشستند اما این‌بار در ارومیه برای بانوان بلیت‌فروشی شده و این اتفاق بی‌سابقه باعث واکنش مثبت زنان در فضای مجازی شد.

بانوان تماشاگر ارومیه‌ای در لیگ ملت‌های والیبال در سالن غدیر این شهر با حمایت‌های خود صحنه‌ای بی‌نظیر رقم زدند تا فرهنگ تماشاگر خود را به رخ بکشند.

لازم به ذکر است پیش از اعطای میزبانی به ایران یکی از الزامات فدراسیون جهانی والیبال حضور بانوان در ورزشگاه بود و به همین دلیل اوایل خردادماه سال جاری، شورای ورزش آذربایجان غربی حضور بانوان در مسابقات هفته سوم لیگ ملت‌های والیبال مردان جهان در ارومیه را بلامانع اعلام کرد و پس از آن هم صحبت‌هایی درخصوص اهمیت حضور بانوان در محل برگزاری مسابقات مطرح شد و محمد مهدی شهریاری، استاندار آذربایجان غربی هم بر این موضوع تأکید کرد.

*حضور در ورزشگاه از مطالبات بانوان است

برخی بانوان ورزشكار هم معتقدند که حق ورود به ورزشگاه یكی از مطالبات بانوان است كه نمی‌توان آن را نادیده گرفت و آنها بارها با حضور در پشت درهای بسته ورزشگاه‌ها این مطالبه را اعلام كرده‌اند.

آنان گفتند: گاهی بانوان برای ورود به ورزشگاه‌ها، تغییر چهره و گریم مردانه انجام دادند و امروز برای آنكه دیگر شاهد چنین صحنه‌هایی نباشیم ضروری است به این خواسته به دید فرصت نگاه كنیم، فرصتی كه می‌تواند هم نگاه فدراسیون‌های جهانی و تهدید بر تعلیق را عوض كند و هم دغدغه مسئولان را برطرف سازد.

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا