برگزیده اخبار
۱۳۹۸/۰۱/۲۷ صادرات سیب درختی در آذربایجان غربی آغاز شد

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با توجه به درخواست صادر‌کنندگان و باغداران استان، مکاتبات مکرر از طریق سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، استانداری  و وزارت متبوع برای لغو ممنوعیت صادرات سیب استان با وزارت صنعت، خوشبختانه این ممنوعیت لغو و صادرات سیب درختی استان دوباره آغاز شد.

به گزارش نای قلم، رسول جلیلی در گفتگوی خبری اظهار داشت: در راستای اجرای سیاست های حمایتی وزارت جهاد کشاورزی و پیگیری مستمر این سازمان، مشوق یارانه صادراتی به صادر کنندگان سیب درختی استان پرداخت می شود.

وی افزود: به طور میانگین ارزش ریالی محصولات تولیدی در بخش کشاورزی استان ۱۲ هزار میلیارد تومان است که در سال زراعی گذشته هزار میلیارد تومان بخش کشاورزی ناشی از حوادث غیرمترقبه خسارت وارد شد که رقم قابل توجهی است .

جلیلی بیان کرد: مشارکت در احیای دریاچه ارومیه و افزایش درآمد کشاورزان با حفظ منابع طبیعی و محیط زیست از مهمترین برنامه های سازمان در سال جاری است.

وی ادامه داد: سال های خشکسالی تمام نشده است و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی و تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های نوین آبیاری از اولویت های سازمان است.

این مسئول  خاطرنشان کرد: پیشران های توسعه در استان ما بر اساس اصول علمی پیشرفته در بخش کشاورزی جهت افزایش راندمان تولید و درآمد کشاورزان تعریف شده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان اضافه کرد: توسعه کشت های متراکم گلخانه ای به دلیل نقش این کشت ها در افزایش راندمان تولید به میزان ۱۰ برابر و مصرف آب در این محیط ها به اندازه یک دهم محیط های کشت در فضای آزاد، جزو سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است که در استان نیزتوسعه کشت در محیط های کنترل شده را با جدیت دنبال می کنیم و از علاقمندان به سرمایه گذاری در این زمینه استقبال می کنیم.

جلیلی، حمایت از توسعه روش‌های کشت بافت برای تکثیر گونه های مقاوم و کم مصرف از نظر آب با ارزش افزوده بالا و همچنین  اتخاذ تدابیر فنی و علمی به منظور کاهش خسارت ناشی از حوادث غیرمترقبه با توجه به حجم بالای خسارت وارده به اراضی زراعی و باغی استان را از برنامه های عملیاتی سازمان عنوان کرد.

وی با تاکید بر لزوم ارتقای رتبه ششم استان در تولید محصولات کشاورزی در کشور با به کارگیری شیوه های نوین علمی، ادامه داد: با اجرای سیستم های نوین آبیاری تحت فشار؛ اصلاح الگوی کشت، جایگزینی ارقام دیررس و زود بازده با ارقام پر آب بر، توسعه کشت نشایی، استفاده از ادوات پیشرفته و افزایش ضریب مکانیزاسیون و همچنین توسعه کشاورزی حفاظتی، رتبه ششم استان در تولید محصولات کشاورزی در کشور را می توان به رتبه های برتر ارتقا داد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: در راستای تحقق شعار محوری سال، برنامه راهبردی بخش کشاورزی در پنج هدف اساسی و ۱۰ راهبرد مهم  تدوین شده که عملیاتی نمودن این برنامه در سال جاری موجب تداوم تولید و توسعه پایدار کشاورزی می شود.

جلیلی افزود: بکارگیری روش های علمی و پژوهشی با توسعه برنامه های آموزشی و ترویجی در  بستر تولید، درجهت ارتقای بهره وری و راندمان تولید، حفظ منابع پایه، افزایش ضریب خود اتکایی در محصولات راهبردی و توسعه صادرات محصولات کشاورزی با مشارکت در احیای دریاچه ارومیه از مهمترین اهداف این برنامه است.

وی تاکید کرد: مدیریت علمی در بخش کشاورزی با استفاده از اطلاعات و داده های کشاورزی استان از مهمترین خصوصیات این برنامه عملیاتی است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان یادآور شد: برقراری کشاورزی قراردادی در جهت تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، معرفی مشوق های ملی برای اصلاح و جایگزینی باغات سنتی سیب و انگور، توسعه دامداری های بزرگ مقیاس برای افزایش تولید محصولات گوشتی و پروتئینی و تامین نیاز کارخانجات لبنی استان نیز از دیگر اقدامات اجرایی سازمان است که با جدیت دنبال می شود.

این مسئول با اشاره به اشتغال  32 تا 38 درصدی  اشتغال استان در بخش کشاورزی، تاکید کرد: با توجه به پایین بودن سهم خدمات و صنعت درایجاد ارزش افزوده و ضعف سایر زیر بخش های اقتصادی در افزایش ارزش افزوده در استان، ارزش افزوده حاصل از تولیدات بخش کشاورزی که 25 درصد است، بین افراد بیشتری توزیع می شود و این امر موجب کاهش سرانه ارزش افزوده در استان می شود.

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا