برگزیده اخبار
۱۳۹۷/۰۶/۰۶ حمایت های همه جانبه از سرمایه گذاران انجام می گیرد

انرژی خورشیدی اصلی ترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان و منبع عمده تمام انرژی‌های موجود در زمین است و همانند سایر انرژی‌ها بطور مستقیم یا غیر مستقیم می‌تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود.

به گزارش نای قلم، از آنجا که افزایش جمعیت و بالا رفتن مصرف انرژی ارمغان زندگی مدرن است پس به ‌تبع آن باید ساز و کارهای مناسبی ایجاد شود تا همپای رشد مصرف، تولید نیز ارتقا یابد.

در این میان مصرف بی‌رویه برق یکی از معضلاتی است که جامعه جهانی با آن دست و پنجه نرم می‌کند بنابراین کشورها بدنبال یافتن راهکارهای تازه‌ای هستند تا با هدر رفت کمتر منابع، به بهترین نتایج دست یابند.

موضوع نیروگاه خورشیدی یکی از این راهکارهای نوین است که امروزه در جهان نگاه ویژه‌ای به آن وجود دارد چرا که با بازده بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل می شود.

نیروگاه خورشیدی عبارت است از مجموعه فرآیندی که با استفاده از پانل ها، انرژی خورشید را دریافت و آن را به الکتریسیته تبدیل می‌کند تا برای مصارف تجاری و مسکونی قابل استفاده باشد.

در این راستا نیروگاه برق خورشیدی هفت مگاواتی روستای حسن آباد عصر امروز با حضور جمعی از مسوولان استانی کلنگ زنی شد.

80 درصد سرمایه هشت میلیون دلاری این نیروگاه را سرمایه گذار اهل جمهوری آذربایجان از طریق یک شرکت آلمانی تامین می کند.

سرمایه‌گذار اهل جمهوری آذربایجان در این مراسم گفت: سطح بالای روابط ایران و جمهوری آذربایجان شرایط مناسب برای گسترش روابط اقتصادی به ویژه سرمایه‌گذاری در جمهوری اسلامی ایران و آذربایجان غربی را فراهم کرده است.

وصال حسن‌زاده با بیان اینکه ایران و جمهوری آذربایجان دارای اشتراکات و قرابت فرهنگی، مذهبی و تاریخی است، افزود: سرمایه گذاران ایرانی و آذری از این ویژگی در راستای همکاری های مشترک بهره می گیرند.

وی اضافه کرد: شرکت سرمایه‌گذار آذربایجانی در واقع نمایندگی یک شرکت آلمانی تولید کننده تجهیزات نیروگاه‌های تجدیدپذیر است که تا کنون نیروگاه‌های خورشیدی و بادی با ظرفیت 350 مگاوات را در سراسر جهان راه‌اندازی کرده است.

حسن‌زاده تصریح کرد: به منظور راه‌اندازی این نیروگاه خورشیدی هفت میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز است که در صورت به بهره‌برداری رسیدن این پروژه آماده هستیم ظرفیت نیروگاه را افزایش دهیم.

آغاز ۱۰۰ طرح برق رسانی در نقاط مختلف استان در هفته دولت

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان دیگر سخنران این مراسم بود.

اکبر حسن بکلو اظهار داشت: این نیروگاه هفت مگا واتی با مشارکت سرمایه گذاران کشور‌های آلمان و آذربایجان و با سرمایه گذاری هفت میلیون دلاری احداث می‌شود.

 وی افزود: این نیروگاه قادر خواهد بود ماهانه ۷۵۰ کیلووات ساعت برق تولید کند.

به گفته مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همزمان با ایام هفته دولت ۱۰۰ طرح برق رسانی در نقاط مختلف استان با هزینه ۱۴۰ میلیارد ریال آغاز شده است.

وی افزود: این پروژه ها به منظور تامین برق CNG ، تامین برق چاه آب شرب، توسعه قدرت مانور، تجهیز پست زمینی، توسعه و تعدیل بار فیدرهای نواحی، تامین برق مساکن مهر، رفع ضعف ولتاژ، تامین برق مشترکین جدید، اصلاح شبکه، کاهش تلفات و تامین برق روشنایی معابر در طول هفته دولت افتتاح و مورد بهره برداری قرار می گیرد.

حسن بکلو اضافه کرد: تعداد 26 پروژه در ارومیه، 22 پروژه در پیرانشهر، 11 پروژه در میاندوآب، هشت پروژه در تکاب، شش پروژه در اشنویه و شش پروژه در سلماس افتتاح می شود.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین پنج پروژه در شوط، چهار پروژه در چایپاره، چهار پروژه در شاهین دژ، سه پروژه در پلدشت، 2 پروژه در سردشت، 2 پروژه در مهاباد و یک پروژه نیز در چالدران به بهره برداری می رسد.

رشد 7.2 درصدی مصرف برق در استان

وی از همراهی مردم استان تقدیر و تشکر کرد و ادامه داد: با وجود خاموشی های برق تابستان امسال برای نخستین بار میزان مصرف برق از میزان تولید آن در آذربایجان غربی پیشی گرفت و شاهد رشد 7.2 درصدی مصرف برق بودیم.

حسن بکلو اظهار امیدواری کرد سرمایه گذاری های انجام گرفته در حوزه انرژی های پاک در حوزه نیروگاه های تولید پراکنده، نیروگاه های عمومی و آب بتوانیم کسری تولید برق تامین شود.

به گفته وی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تمام شهرها و روستاهای بالای 10 خانوار از نعمت برق برخوردار هستند و به بیش از یک میلیون و 200 هزار مشترک خدمات رسانی می‌کند.

حسن بکلو توسعه متوازن صنعت برق در شهرستان‌های آذربایجان غربی و به ویژه روستاها را جزو سیاست‌های اصلی کاری شرکت توزیع نیروی برق عنوان و تصریح کرد: در راستای این سیاست پروژه‌های افتتاح شده هفته دولت در 13 شهرستان از 17 شهرستان آذربایجان غربی توزیع شده است.

صدور 22 مجوز برای احداث نیروگاه در حوزه خورشیدی

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی گفت: در استان 22 مجوز برای احداث نیروگاه در حوزه خورشیدی به قدرت 207 مگاوات صادر شده است که برای شش مورد زمین تحویل داده شده است.

به گفته حسن بکلو، با بهره برداری از شش نیروگاه خورشیدی، 23 مگاوات برق تولید می شود.

وی با اشاره به حمایت دولت از سرمایه گذاران بخش خصوصی در صورت استفاده از سامانه های خورشیدی گفت: شرکت برق در این زمینه آمادگی همکاری با متقاضیان بخش خصوصی دارد.

حسن بکلو تصریح کرد: شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی به نمایندگی از سازمان انرژی‌های تجدید پذیر ایران(ساتبا) اقدام به عقد قرارداد با متقاضیان راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی و بادی می‌کند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی ادامه داد: با توجه به نوسانات اقتصادی اتفاق افتاده سازمان انرژی‌های تجدید پذیر ایران در نرخ خرید برق از نیروگاه‌های خورشیدی و بادی تجدید نظر خواهد کرد که این امر در افزایش تمایل سرمایه‌گذاران جهت راه‌اندازی نیروگاه‌های کوچک مقیاس، موثر است.

شاهد رشد و رونق برخی از پروژه های سرمایه گذاری هستیم

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی و نایب رئیس مرکز خدمات سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی هم گفت: در استان آذربایجان غربی شاهد رشد و رونق برخی از پروژه های سرمایه گذاری هستیم.

داود غفارپور اظهار داشت: با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های استان می توان قابلیت جذب سرمایه گذاری را افزایش داد.

زمینه برای حضور سرمایه گذران داخلی و خارجی در استان فراهم است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار آذربایجان غربی هم در این مراسم گفت: زمینه برای حضور سرمایه گذران داخلی و خارجی در استان فراهم است و مدیران استان شبانه روز در خدمت سرمایه گذران هستند.

رضا حسینی با بیان اینکه آذربایجان غربی آمادگی لازم برای توسعه مناسبات اقتصادی، تجاری و سرمایه گذاری را دارد، افزود: آذربایجان غربی امکانات بالقوه و استعداد مطلوبی در زمینه های مختلف اقتصادی دارد و یکی از بهترین و مستعدترین مناطق کشور برای سرمایه گذاری به شمار می رود.

وی با بیان اینکه از سرمایه گذاران علاقمند به فعالیت در استان با تمام توان حمایت می کنیم، افزود: حرکت برای جذب سرمایه گذاری در استان شتاب گرفته و تلاش برای جذب سرمایه گذاران در استان یک هدف مقدس است.

معاون استاندار تصریح کرد: حمایت های همه جانبه از سرمایه گذاران انجام می گیرد تا با حضور موثر آنان در استان زمینه تولید، رونق، اشتغال و افزایش درآمد مردم فراهم شود.

حسینی با اشاره به اینکه آذربایجان غربی در آستانه جهش قابل توجهی در حوزه جذب سرمایه گذاری خارجی قرار دارد، خاطرنشان کرد: بسیاری از متقاضیان در آینده نزدیک برای اجرای طرح های مختلف در استان حاضر می شوند.

معاون استاندار اظهار داشت: اجرای این طرح مهم در حوزه انرژی، آغاز عملیات اجرایی واحد تولیدی مدرن صنایع تبدیلی در ارومیه طی هفته های آینده، حضور هیات های سرمایه گذاری متعدد خارجی به ویژه از کشور چین طی هفته های گذشته در استان نشانه افزایش سرمایه گذاری خارجی در استان است.

وی گفت: علاوه بر آن در آینده بسیار نزدیک شاهد احداث واحد تولیدی مدرن آبمیوه با سرمایه گذاری خارجی 30 میلیارد دلاری در ارومیه خواهیم بود که زمینه خرید سیب صنعتی در استان فراهم می شود و میوه های مختلف در دست کشاورزان نخواهد ماند.

معاون استاندار خاطرنشان کرد: محصولات کشاورزی مختلف به ویژه سیب این استان جایگاه ممتازی دارد به طوری که برخی مناطق دیگر سیب این منطقه را به نام خود به فروش می رسانند ولی در خصوص افزایش صادرات این محصول و ایجاد ارزش افزوده بیشتر برای آن در استان کوتاهی شده است.

انتهای پیام/


 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا