مقالات
۱۳۹۹/۱۰/۲۵          «فضولی‌خوانان ارومیه» دور هم جمع شدند

«فضولی‌خوانان ارومیه » برای نخستین بار از ابتدای سال جاری بار دیگر در حوزه هنری آذربایجان‌غربی دور هم جمع شدند و فضولی‌خوانی کردند.

به گزارش نای قلم، در این برنامه که بعد از 11 ماه تعطیلی این محفل ادبی به همت واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری آذربایجان‌غربی با رعایت همه مسائل بهداشتی در راستای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا برگزار شد، ۲۰ نفر از فضولی‌خوانان شهرستان ارومیه حضور داشتند و غزل‌های از «دیوان فضولی» و منظومه «لیلی مجنون» این شاعر نامدار ادبیات ترکی را قرائت کردند.

مسئول واحد آفرینش‌های ادبی حوزه هنری آذربایجان‌غربی در این محفل با اشاره بر تأثيرات ادبی ملامحمد فضولی بر ادبیات ترکی و آذربایجان گفت: ملامحمد فضولی بغدادی از نخستین شاعرانی است که منظومه، مثنوی و غزل ترکی را در قالب منظومه لیلی و مجنون سروده است.

مصطفی قلیزاده‌علیار افزود: منظومه لیلی مجنون ملامحمد فضولی در قالب مثنوی سروده شده است و در این مثنوی بلند داستانی نزدیک به ۲۵ غزل در وزن های متعدد ذکر شده است.

دبیر محفل فضولی‌خوانی حوزه هنری آذربایجان‌غربی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: شیوه مثنوی و غزل فضولی بعدها در آثار دیگر شاعران هم دنبال شده است و این شیوه را باید از ابتکارات فضولی نامید.

این برنامه پنجاهمین دورهمی فضولی‌خوانان شهرستان ارومیه طی دو سال گذشته بود که به علت شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال گذشته تعطیل شده و برگزار نمی‌شد.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا