مقالات
۱۳۹۹/۰۷/۰۲          حمله سگ‌های ولگرد به کودک 8 ساله سردشتی

مدیر شبکه بهداشت و درمان سردشت گفت: طی تماس تلفنی با مرکز پیام فوریت های پزشکی مبنی بر مصدومیت کودک هشت ساله سردشتی توسط تعداد زیادی سگ ولگرد، بلافاصله آمبولانس فوریت های پزشکی به محل اعزام و پس از انجام اقدامات درمانی جهت ادامه مداوا به اورژانس بیمارستان امام خمینی(ره) سردشت انتقال داده شد.

به گزارش نای قلم، روژان قادری در گفتگویی اظهار کرد: متاسفانه چندین قلاده سگ ولگرد در داخل شهر در محله گرده سور به یک پسر بچه هشت ساله حمله ور شده و به طرز فجیعی پسر بچه را از نواحی سر و صورت، گردن، دست و ناحیه شکم زخمی کردند که بلافاصله به دنبال تماس اورژانس بیمارستان مسئول واحد درمان پیشگیری از هاری در محل بیمارستان حاضر شده و نسبت به اقدامات و واکسیناسیون پیشگیری از هاری اقدامات لازم انجام شد.

وی افزود: با توجه به نواحی حساس گزیدگی و زخم های عمیق و متعدد علاوه بر واکسن پیشگیری از هاری، ایمونوگلوبولین ضدهاری نیز برای مجروح تزریق شد که دراین راستا مجروح پس از درمان پیشگیری از هاری بلافاصله در بیمارستان بستری شد و مورد مداوا قرار گرفت و پیگیری نوبت های بعدی واکسن طبق دستورالعمل انجام می شود .

قادری اضافه کرد: کودک هشت ساله که به صورت فجیعی توسط سگ های ولگرد تاحد مرگ دریده شده بود توسط جراح عمومی معاینه و بلافاصه با توجه به شدت جراحات وارده به اتاق عمل انتقال داده شد.

وی عنوان کرد: شدت جراحات به قدری عمیق و زیاد بود که مدت زمان اقدامات جراحی انجام شده بر روی کودک هشت ساله شامل بخیه زدن روده، گردن، دست و ران و پانسمان به مدت شش ساعت به طول انجامید و پس از آن  جهت مراقبت های ویژه به بخش مراقبت‌های ویژه انتقال داده شد .

مدیر شبکه بهداشت و درمان سردشت تصریح کرد: لذا با توجه به شدت جراحات وارده و نیاز به دیگر اقدامات درمانی ساعت 5 بامداد روز بعد به مرکز درمانی امام خمینی (ره) ارومیه منتقل شد.

متاسفانه بیماری هاری درمان نداشته و در صورت ابتلا فرد  صد در صد محکوم به مرگ می‌شود و در حال حاضر تنها راه واکسن پیشگیری از هاری است، لذا ضروری است همشهریان در صورت گزیدگی توسط هر نوع حیوان چهار پا اعم از اهلی و وحشی و در هر ساعت از شبانه روز به مرکز بهداشت شهرستان (بیمارستان قدیم) جهت درمان پیشگیری مراجعه کنند.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا