مقالات
۱۳۹۹/۰۶/۲۴          زندانی محکوم به قصاص از چوبه‌دار در خوی رهایی یافت

رییس دادگستری خوی گفت: با تلاش و میانجیگری اعضای شورای حل اختلاف ویژه زندانیان و جلب رضایت از اولیای دم، فردی که به خاطر قتل عمد، محکوم به قصاص شده بود، از مجازات اعدام رهایی یافت.

به گزارش نای قلم، حسن ابراهیمی در گفتگویی اظهار کرد: در اوایل سال ۱۳۹۸ فردی به نام ( ح - خ) اقدام به انجام یک فقره قتل عمدی کرده بود، پس از شکایت اولیای دم مقتوله و انجام تحقیقات مقدماتی در دادسرای عمومی و انقلاب  و صدور حکم قصاص نفس توسط محاکم قضایی این شهرستان، حکم صادره در دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفت.

وی ادامه داد: با وساطت مسوولان قضایی این حوزه، ریش سفیدان و سایر افراد خیّر و نیک اندیش منطقه، اولیای دم مقتوله به حرمت ماه محرم حسینی نسبت به قاتل اعلام رضایت و بخشش و از قصاص وی گذشت کردند.

رییس دادگستری خوی گفت: سه هزار و ۱۰۵ فقره پرونده طی پنج ماهه نخست سال جاری نیز در شوراهای حل اختلاف این حوزه به سازش منجر شده است.

وی اظهار داشت: طی این مدت بیش از ۱۳ هزار فقره پرونده توسط شوراهای حل اختلاف در حوزه قضایی خوی رسیدگی و حل و فصل شده که حدود ۳۲ درصد از این دعاوی با صلح و سازش همراه بوده است.

وی تاکید کرد: برخی از قتل‌ها اگرچه قتل عمد بوده و قاتل به قصاص محکوم شده‌ ولی مجرم بدون برنامه‌ریزی قبلی و بر اثر درگیری ناخواسته مرتکب قتل شده‌ است و شوراهای حل اختلاف در این زمینه وارد عمل می‌شود.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا