مقالات
۱۳۹۹/۰۵/۰۵          صدور رای محكومیت ساخت‌وساز غیرمجاز در محدوده بافت تاریخی ماكو

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو از صدور رای محکومیت در ارتباط با یک فقره پرونده ساخت‌وساز غیرمجاز در محدوده بافت تاریخی این شهرستان خبر داد.

به گزارش نای قلم، علی خورابلو با اعلام این مطلب اظهار کرد: طی بازدیدهای عوامل یگان حفاطت از بافت تاریخی که گاهی با همکاری پلیس ساختمان شهرداری انجام می‌گیرد، تعدادی از مالکان با عدول از ضوابط ابلاغی اقدام به ساخت‌وساز خارج از ضوابط آثار تاریخی میراث‌فرهنگی کرده بودند.

او افزود: در این راستا با رعایت حقوق‌شهروندی ضمن ابلاغ مکرر نسبت به رعایت بافت و بناهای تاریخی به ایشان اخطارهای لازم داده شد، اما تعدادی از آنها به اخطارهای صادره توجه نکرده و بر عمل خلاف خویش اصرار کردند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ماکو عنوان کرد: در همین ارتباط پرونده‌های حقوقی تشکیل شد و در یکی از آنها پس از کش و قوس‌های زیاد رای به نفع اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان صادر شد.

او تصریح کرد: در پرونده اخیر قاضی با بررسی دلایل و مستندات قوی اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان رای بر محکومیت مالک ساختمانی در حریم بناهای پردیسان ماکو، جبران خسارات وارده و تعدیل بنا برابر ضوابط ابلاغی میراث‌فرهنگی صادر کرد.

خورابلو گفت: از تمام همشهریان عزیز درخواست می‌شود قبل از اقدام به ساخت‌وساز حتما نسبت به اخذ پروانه ساختمانی و استعلام از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یا ادارات شهرستانی اقدام کرده و پس از دریافت ضوابط حتما نسبت به ارایه نقشه‌های معماری ملک برابر ضوابط بافت تاریخی اقدام و پس از تایید نقشه‌ها اقدام به عملیات ساختمانی کنند در غیر این صورت با مشکلاتی مانند عدم تایید و ناتوانی در اخذ پایان‌کار، انشعابات آب و برق و گاز و سایر امکانات مواجه خواهند شد.

او تصریح کرد: همچنین از دهیاری‌های روستاهایی که در محدوده آن آثار تاریخی وجود دارد مانند باغچه‌جوق، قلعه‌جوق، سنگر، دانالو و کشمش‌تپه نیز انتظار می‌رود قبل از صدور هرگونه مجوز و پروانه‌ای از اداره‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان استعلام لازم را انجام دهند.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا