مقالات
۱۳۹۸/۱۲/۱۰          پیش بینی تلف شدن 2200 راس دام در زمین‌ لرزه‌های خوی

معاون فنی و سلامت اداره ‌کل دامپزشکی آذربایجان‌غربی اعلام کرد که بر اساس بررسی‌های میدانی پیش بینی می شود، 2 هزار و 200 راس دام در زمین‌لرزه‌های هفته گذشته خوی تلف شوند.

به گزارش نای قلم، غلامرضا ملکی در گفتگویی افزود: از زمان وقوع زلزله تا کنون 850 راس دام سبک و 20 راس دام سنگین تلف شده به صورت بهداشتی دفن شدند و این روند همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه در صورت عدم دفن سریع لاشه‌ها امکان بروز مشکلات زیستی دور از انتطار نیست، ادامه داد: دفن بهداشتی در چاله‌های هشت متری و بعد از سم‌پاشی یا آهک‌پاشی روی لاشه‌ها انجام می‌شود تا حیوانات وحشی نتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

این مسئول با بیان اینکه تلفات دامی در روستاهای کوتان‌آباد و گرناویک بیشتر از بقیه روستاها بوده ‌است، گفت: اغلب طویله‌های تخریبی به علت پله‌ای بودن این روستاها با ماشین‌آلات سنگین قابل دسترسی و آواربرداری نیست و معدوم‌سازی به صورت دستی انجام می‌شود.

ملکی با بیان اینکه وظیفه دامپزشکی استان نظارت بر جمع‌آوری و دفن بهداشتی لاشه‌هاست، افزود: هفت اکیپ با هفت دستگاه خودرو در این منطقه مستقر هستند و نظارت بر جمع‌آوری و دفن لاشه‌ها را برای پیشگیری از بیماری شاربن و هاری و سایر بیماری‌های دیگر انجام می‌دهند.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا