مقالات
۱۳۹۸/۱۲/۱۰          پلمب 7 قلیان سرا در مهاباد

کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت مهاباد گفت: در راستای اجرای طرح پیشگیری از بیماری کرونا 7 واحد قلیان سرای فعال در مهاباد پلمب شد.

به گزارش نای قلمف شریف زاده در این خصوص اظهار کرد: با توجه به دستورالعمل ابلاغی ستاد ملی مبارزه با کرونا، مبنی بر کنترل و پیشگیری از گسترش این ویروس، تیم  ویژه برخورد با فعالیت قلیان سراها در روزهای گذشته اخطاریه هایی را به صاحبان قلیان سراها در این شهرستان صادر کرده بود ولی با توجه به بی توجهی برخی از این افراد به این دستور العمل ها، این گروه بازرسی اقدام به پلمب موقتی هفت واحد قلیان سرا کردند.

 وی افزود: با توجه به تجمعات بالا در قلیان سراها، استفاده از قلیان مشترک و همچنین رعایت نکردن بهداشت فردی، احتمال شیوع این ویروس دراین اماکن بسیار بالاست، بنابراین لازم است که با فعالیت این اماکن برخورد قانونی صورت گیرد.

شریف زاده اظهار داشت: تمام ویروس‌ها از ویروس‌های معمولی سرماخوردگی تا کرونا ویروس جدید، بدن افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهند که در این بین، مصرف کنندگان سیگار و قلیان بیش از سایرین در معرض خطر قرار می گیرند، زیرا سیستم ایمنی بدن و ریه‌هایشان به مراتب نسبت به کسانی که مصرف کننده کالاهای دخانی نیستند، بیشتر در معرض خطر قرار دارد.

وی افزود: در چنین فضاهایی که نظارت جدی هم بر آن‌ها وجود ندارد، ویروس‌ها به راحتی از طریق وسایل مشترک و هوای آلوده به راحتی منتقل می‌شوند و اثرات زیانباری برای دستگاه تنفسی به دنبال خواهند داشت.

شایان ذکر است ابتلا به سرطان ريه، لب، دهان،‌ حنجره، سرطان مري و معده،‌ لوزالمعده، كبد و سرطان روده بزرگ  از عوارض بدخيم استفاده از قليان و زخم‌هاي گوارشي و ريفلاكس معده از ديگر عوارض آن به شمار می رود.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا