مقالات
۱۳۹۸/۰۷/۲۳          موزه جنگ چالدران راه اندازی می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی از راه اندازی موزه جنگ در شهرستان چالدران خبر داد.

به گزارش نای قلم، موضوع راه اندازی سایت موزه جنگ چالدران جزء برنامه های مطالعاتی این اداره کل بوده که به همین منظور طرح اولیه مطالعاتی آن بر اساس شرح خدماتی که شامل گرداوری مطالعات پایه، استخراج لایه های تاریخی و طبیعی و دست یابی به یک شناخت کلی از محوطه بود توسط شرکت مشاور طرف قرارداد انجام شد.

برهمین اساس با دعوت از مشاوران طرح، جلسه مشترکی با حضور مدیرکل و معاونان میراث فرهنگی استان و کارشناسان فنی این اداره برای بررسی طرح اولیه مطالعاتی انجام گرفته برگزار شد.

در این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گفت: در خصوص این موضوع ما صرفا دنبال ایجاد یک موزه و فضای نمادین نیستیم بلکه هدف ما ایجاد یک ساختار توانمند و پژوهش محور است.

جلیل جباری افزود: برای دست یابی به یک طرح جامع و کامل لازم است نشست های مختلفی با صاحبنظران، مورخین و پژوهشگران برگزار شود و مراکز علمی و پژوهشکده های ذی ربط دعوت به همکاری و اعلام نظر شوند.

او ادامه داد: یکی از پیش زمینه های این طرح، انجام مطالعات باستان شناسی در محل است و لذا آن را در دستور کار قرار خواهیم داد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان گفت: جنگ چالدران یکی از اتفاقات بسیار مهم چند سده اخیر تاریخ کشوراست و جا دارد برای راه اندازی سایت موزه مربوط به آن مطالعات و هم اندیشهای کافی با همه صاحبنظران و نهادهای ذی ربط انجام شود.

گفتنی است که این سایت موزه قرار است در محل مقبره سید صدرالدین واقع در چهار کیلومتری غرب شهر چالدران که بنابر اسناد و شواهد تاریخی یکی از محلهای اصلی وقوع جنگ بوده است ایجاد شود.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا