مقالات
۱۳۹۸/۰۷/۱۰          مرمت و نوسازی بازار تاریخی ارومیه به مرحله پایانی رسید

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: نوسازی بازار تاریخی ارومیه به مرحله پایانی رسیده است.

به گزارش نای قلم، جلیل جباری در گفتگویی اظهار کرد: به‌منظور اجرای عملیات نوسازی و مرمت بازار تاریخی ارومیه تلاش بر این بوده که فرم و شکل معماری طاق‌ها، گنبدها و پایه‌ها و اصالت بنا، مطابق با الگوی اولیه تاریخی بازسازی و حفظ شود.

وی افزود: تنها در برخی قسمت پایه‌ها و گنبد برای رفع ایرادات گذشته و استحکام سازی بنا، اصلاحاتی جزئی ایجاد شده است.

او اضافه کرد: بازار تاریخی ارومیه دارای اعتبار مستمری است که هرساله مبلغی، با توجه به توان مالی دولت، برای حفظ و نگه‌داری و مرمت اضطراری بازار تاریخی، به این مکان اختصاص پیدا می کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی با تقدیر از مشارکت شهرداری ارومیه در خصوص تأمین اعتبارات بازسازی بازار تاریخی ارومیه تصریح کرد: اعتبار تخصیص‌یافته در فعالیت‌های بازسازی و مرمت بازار تاریخی ارومیه از محل اعتبارات اداره‌کل استان و بخشی با مشارکت شهرداری ارومیه بوده، بودجه اعتبار یافته 14 میلیارد ریال بوده است.

او با اشاره به این‌که هم‌اکنون مرمت و نوسازی راسته پنیرفروشان به پایان رسیده است، تصریح کرد: مرمت نوسازی بازار تاریخی ارومیه در مراحل پایانی اجرای طرح است.

جباری ادامه داد: کل عملیات اجرایی، فنی، نظارت و انتخاب پیمان‌کار از وظایف اداره‌کل استان بوده و انجام این وظایف، قابل‌واگذاری نیست.

او خاطرنشان کرد: آشفتگی و نابسامانی سیم‌های برق در بازار تاریخی، به‌صورت تارعنکبوتی ناشی از سیم‌کشی‌های غیرمجاز کسبه و اصناف بوده و کسبه باید اصول ایمنی را رعایت کنند،، چون در صورت اتصال و بروز آتش‌سوزی ناشی از عدم رعایت اصول ایمنی و استفاده غیرمجاز از سیم‌های برق، مقصر اصلی خود کسبه و اصناف بوده و شرکت توزیع نیروی برق و اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان هیچ نوع مسئولیتی را تقبل نخواهند کرد.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا