مقالات
۱۳۹۸/۰۶/۲۳          انبار مکانیزه ۷۰ هزار تنی گندم شهرستان بوکان به بهره برداری رسید

 آیین بهره برداری از انبار مکانیزه ۷۰ هزار تنی گندم شهرستان بوکان با حضور حسینعلی امیری معاون امور مجلس رییس جمهوری، شهریاری استاندار آذربایجان غربی، رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی و جمعی از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی در بوکان برگزار شد.

 به گزارش نای قلم، برای احداث انبار مکانیزه ۷۰ هزار تنی گندم شهرستان بوکان که در مساحت ۱۳۰ هزار متر مربع راه اندازی شده است، اعتباری بالغ بر ۲۷۰ میلیارد ریال هزینه شده و همچنین برای ۲۰ نفر به صورت مستقیم زمینه اشتغال فراهم شده است.

این پروژه شامل ساختمان سیلو، اداری مسکونی، نگهبانی، باسکول منبع زمینی، صادرات و واردات گندم و تعمیرگاه و برج کار است.

سازه این سیلو ترکیبی از بتن و فولاد است که بیش از ۱۲ هزار متر مکعب بتن و همچنین ۱۵۰۰ تن میلگرد فولادی برای ساخت آن استفاده شده است.

با بهره برداری از این پروژه، مشکل ذخیره سازی گندم شهرستان بوکان که قطب تولید گندم استان است، حل می‌شود.

افتتاح چند طرح بزرگ از جمله سیلو و زیرگذر شهر بوکان و همچنین شروع عملیات اجرایی مجتمع آبرسانی ۱۵۶ روستا در این شهرستان از اهداف سفر ۲ روزه معاون امور مجلس رییس جمهوری به استان آذربایجان غربی به‌شمار می‌رود.

*بخش دولتي و خصوصي ظرفيت نگهداري بيش از ۲۱ ميليون تن گندم را دارد

معاون برنامه ریزی شركت بازرگاني دولتي ايران در این مراسم گفت: مجموع ظرفيت ۷۳۰ واحد سيلو و انبار ذخيره سازی گندم دولتي و خصوصي در کشور بیش از ۲۱ میلیون تن است.

 قدرت حیدری با بیان اینکه ۱۳۰ انبار مکانیزه ذخیره گندم در کشور وجود دارد، اظهار کرد: انبار مکانیزه ۷۰ هزار تنی شهرستان بوکان یکی از مجهزترین انبارهای مکانیزه کشور است که امروز  بهره برداری از آن آغاز می شود.

وی افزود: سيلوهاي بتني، فلزي و انبارهاي مكانيزه براي نگهداري بلندمدت گندم و انبارهاي ساده، نيمه مكانيزه، چادري و روباز براي نگهداري كوتاه مدت به كار گرفته مي شوند.

این مقام مسوول ادامه داد: ذخيره سازي‌ غلات‌ بويژه‌ گندم‌در ارتباط‌ با تامين‌ امنيت‌ غذايي‌ مردم‌ از اهميت‌ ويژه‌اي‌ برخوردار بوده‌ است‌و در طی ۵ سال اخیر واردات گندم نداشتیم و در این زمینه به خودکفایی رسیده ایم.

  حیدری خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز با وجود کاهش میزان خرید تضمینی گندم نسبت به سال گذشته ، به اندازه مصرف امسال مردم کشور گندم خریداری شده است و هیچ گونه کمبودی وجود ندارد.

*ایجاد اختلافات قومیتی دستورکار دشمنان در استانهای مرزی است

استاندار آذربایجان غربی هم گفت: دشمن در جدیدترین اقدام خود به دنبال ایجاد اختلاف‌های قومیتی و ایجاد ناآرامی در این استان مرزی است.

محمدمهدی شهریاری اظهار داشت: در این توطئه ردپای سرویس‌های بیگانه وجود دارد و مشخص شده که حتی سروری که با استفاده از آن نقشه‌های خود را پیش می‌برند نیز در خارج از کشور اداره می‌شود.

وی با تاکید بر حفظ وحدت برای دستیابی به پیشرفت و توسعه، افزود: مردم در انقلاب اسلامی و دوران دفاع مقدس با دستان خالی اما با اتحاد و همدلی توانستند به پیروزی برسند و امروز نیز باید هوشیارانه و با تکیه بر وحدت، موجب پیشرفت کشور شوند.

استاندار آذربایجان غربی حفظ وحدت و همبستگی را سدی محکم در مقابل توطئه‌های استکبار جهانی عنوان کرد و گفت: دشمنان و ایادی آنان امروز درصدد اختلاف‌افکنی در جامعه به ویژه میان اقوام هستند که با وحدت و همدلی می‌توان بر آن پیروز شد.

وی خاطر نشان کرد: اخیرا در بحث سرمایه‌گذاری پروژه میدان امام(ره) نیز اقدام به اختلاف‌افکنی کرده که این خود یکی از عوامل شکاف در استان است اما با وحدت تمامی مسئولان استانی، می‌توان این توطئه‌ها را خنثی کرد تا استان به سمت پیشرفت و توسعه حرکت کند.

شهریاری در ادامه با تاکید بر اینکه باید در مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه بازنگری لازم انجام شود اظهار کرد: برخی پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه راکد مانده که امید است از سوی دولت کمک اعتباری انجام شود تا این پروژه‌ها به سرانجام برسد.

وی در ادامه تصریح کرد: امسال در شورای برنامه‌ریزی استان، ۶۵ میلیارد تومان بودجه برای شهرستان بوکان تصویب شده و علاوه بر آن، ۵۰ میلیارد تومان نیز از مصوبات سفر رئیس‌جمهور برای آبرسانی به بوکان اختصاص یافته بود که امسال این پروژه ۱۰ میلیارد تومان اعتبار دارد و هفت میلیارد تومان برای بحث فاضلاب بوکان و ۱۵ میلیارد تومان نیز برای بیمارستان ۲۵۰ تختخوابی اعتبار وجود دارد.

استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ۷۲ درصد روستاهای شهرستان بوکان از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند و امید است با کلنگ‌زنی امروز، که برای ۱۵۶ روستا با اعتبار ۲۴۶ میلیارد تومان بود، این شاخص ارتقاء یابد.

وی اظهار داشت: در بحث گازرسانی نیز اتفاقات مطلوبی رخ داده و از ۱۷۴ روستا ۱۵۵ روستا برای گازرسانی قابلیت داشته و ۷۰ میلیارد تومان نیز برای گازرسانی شهرستان هزینه می‌شود.

شهریاری با اشاره به اینکه در سالیان گذشته آذربایجان‌غربی از ۳۶ درصد گازرسانی روستایی برخوردار بوده تصریح کرد: این رقم امروز به ۶۸ درصد رسیده که تا پایان سال آینده از متوسط کشوری بهتر می‌شود.

وی بیان کرد: در آب آشامیدنی نیز با اقدام انجام شده، وضعیت استان از متوسط کشوری بیشتر است و در برخورداری از تخت‌های بیمارستانی به متوسط کشوری رسیده است.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا