مقالات
۱۳۹۸/۰۶/۰۹          ۵۰۰ هکتار اراضی شبکه آبیاری از سد زنوز افتتاح شد

همزمان با هفته دولت، ۵۰۰ هکتار اراضی شبکه آبیاری از سد زنوز افتتاح شد

به گزارش نای قلم به نقل از ایسنا، رئیس امور آب منطقه ای شهرستان مرند، در مراسم افتتاح طرح شبکه پایاب توسعه خط لوله های فرعی شبکه های آّبیاری زهکشی سد زنوز، گفت: این طرح در ۵۰۰ هکتار از اراضی صورت گرفته است، این آب به اراضی ۵ هکتاری رسیده در حالی که پیش از این آب در اراضی ۱۰۰ هکتاری تقسیم می شد.

محمدی با اشاره به لوله گذاری ۱۵ کیلومتر در این طرح افزود: ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای اجرای این طرح هزینه شده است، ۶۰ حوضچه و شیرفلکه جهت استفاده بهینه از آب کشاورزی سدزنوزی در این طرح استفاده شده است.

وی تنظیم آب ۸۰۰ هکتار باغات و اراضی آبی، تامین کسری آب هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی نیمه آبی و دیم، افزایش درآمد ۹۰۰ خانوار بهره برداری کننده از اراضی، نرخ ۱۲ درصدی برگشت سرمایه، بهره برداری بهینه از منابع آب و خاک منطقه و ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در منطقه را از آثار اقتصادی و اجتماعی این طرح برشمرد.

رئیس امور آب منطقه ای شهرستان مرند همچنین حجم سد زنوز را ۷۰۰ هزار مترمکعب است، عنوان کرد: سال گذشته ۱۰۰ هزار مترمکعب به دلیل نیاز به حجم این سد اضافه شده است.

محمدی در ادامه سد زنوز شهرستان مرند را بهترین و اقتصادی ترین سد استان آذربایجان شرقی دانست و تصریح کرد: ۲۴ کیلومتر شبکه آبیاری در این طرح اجرا شده و شهرهای زنوز و روستاهای چرچر و تازه کند را تامین می کند.

وی با اشاره به نزدیک رسانی آب سد زنوز به اراضی گفت: ۳ هزار هکتار از اراضی زنوز از طریق سد زنوز آبیاری می شود و ۱۵ کیلومتر براین اساس لوله گذاری شده است.

رئیس امور آب منطقه ای شهرستان مرند با تقدیر از همکاری مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرند تاکید کرد: ۷ میلیارد تومان برای کل طرح هزینه شده و تلاش می کنیم تمامی قطعات را به ۵ هکتار برسانیم و با همکاری اداره جهاد کشاورزی شهرستان مرند، سیستم آبیاری تحت فشار نیز در این قطعات اجرایی خواهد شد.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا