مقالات
۱۳۹۸/۰۴/۲۵          قره كلیسای چالدران مهیای برگزاری شصت و پنحمین مراسم جهانی "باداراك"

این روزها قره کلیسا در چالدران برای شصت و پنجمین بار مهیای برگزاری مراسمی جهانی با عنوان "باداراک" شده که مسیحیانی از ده‌ها کشور جهان را از گوشه و کنار دنیا در قالب یک آئین سنتی قدیمی در این مکان جمع می‌کند .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی که از آن به عنوان استان رنگین‌کمان اقوام، ادیان و مذاهب یاد می‌شود سنت‌ها و آئین‌های متعددی را از دل تاریخ در جای جای جغرافیای خود حفظ کرده است .

جلیل جباری تصریح کرد: در این گوشه از ایران اسلامی ارامنه و پیروان دین حضرت مسیح (ع) در کمال آرامش و با طیب خاطر، آئین‌ها و مراسمات مذهبی خود را برگزار می کنند که از جمله مهمترین آنها آئین جهانی "باداراک" است .

وی افزود: این آئین در فاصله بین نیمه دوم تیرماه تا نیمه اول مردادماه در یکی از کوهستانی‌ترین مناطق ایران در شهرستان چالدران و در ارتفاعاتی که درآن یک کلیسای بسیار قدیمی به نام قره کلیسا واقع شده برگزار می‌شود و صدها نفر از پیروان دین حضرت مسیح (ع) از گوشه و کنار دنیا در این مکان جمع می‌شوند و مراسم مذهبی خود را برگزار می‌کنند .

*قره کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو

قره کلیسا درسال 1388 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و یکی از دو اثر آذربایجان غربی در این فهرست است که در کنار تخت سلیمان تکاب نام ایران را در داشتن آثار کهن تاریخی در دنیا بلند آوازه کرده است .

در این مراسم که بزرگان آئین مسیحیت و روحانیون این دین در آن حضور چشمگیر و اثرگذاری دارند اعمالی همچون غسل تعمید نوزادان، روشن کردن شمع و خواندن دعا و گوش دادن به موعظه‌های کشیشان انجام می‌شود و این پروسه تا سه روز ادامه می‌یابد .

مراسم مذهبی سالانه عشاء ربانی یا باداراک به مناسبت سالروز شهادت تاتائوس یکی از حواریوین حضرت عیسی (ع) برپا شده و سال‌های سال است که همچنان برگزاری آن استمرار دارد .

*هماهنگی ادارات آذربایجان غربی در برگزاری آئین باداراک

جباری در این زمینه گفت: هرساله ادارات متولی برگزاری این رویداد مذهبی از جمله اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرمانداری چالدران، پایگاه میراث جهانی کلیساهای ایران تدابیر خاصی را برای برگزاری باشکوه این آئین به مورد اجرا می‌گذارند که امسال در شصت و پنحمین دوره برگزاری آن نیز این اتفاق افتاده و قره کلیسا مهیای میزبانی از مهمانان زیادی شده که به عشق دل‌سپاری به معنویت این مراسم رهسپار شمال آذربایجان غربی خواهند شد .

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: در مراسم امسال که مصادف است با 65 امین سالگرد برگزاری این مراسم میباشد نمایشگاه عکسی از آثار یکی از هنرمندان سرشناس و نامی استان (جواد پورصمد) در گالری مجموعه برگزار خواهد شد .

او اضافه کرد: در تصاویر آماده شده در این نمایشگاه جاذبه های گردشگری و طبیعت بی نظیر استان آذربایجان غربی را به حاضرین مراسم معرفی خواهد کرد.

جباری ادامه داد: امسال از درب اصلی صحن کلیسا و لوسترهای داخلی کلیسا رونمایی خواهد شد. درب چوبی جدیدی براساس مستندات و عکسهای قدیمی با همان جنس قدیمی ساخته شده است که در این مراسم پس از برگزاری آئین نبرک آن توسط اسقف رونمایی خواهد شد .

مدیر کل استان گفت: بعد از وقوع انقلاب اسلامی در این مراسم توجه خاصی به خانواده شهدای مسیحی و بزرگداشت یاد و خاطره آنان می‌شود و همه ساله خانواده این عزیزان در این چنین مراسماتی مورد تجلیل قرار می‌گیرند که امسال نیز به همین گونه خواهد بود .

گفتنی است همه ساله فرمانداری چالدران در دهه سوم از تیرماه با ایجاد درمانگاه سیار و استقرار گروه امداد و نجات جاده‌ای، آتش نشانی، راهداری و پلیس راه و راه‌اندازی غرفه‌های سیار برای فروش مواد غذایی مورد نیاز زائران این مکان تاریخی را آماده برگزار مراسم می‌کند که امسال نیز همین پروسه طی شده است.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا