مقالات
۱۳۹۸/۰۴/۰۷          سی و دومین یادواره شهدای شیمیایی بمباران هفت تیر سردشت برگزار شد

سی و دومین یادواره شهدای شیمیایی بمباران هفت تیر سردشت با حضور سخنگوی وزارت امور خارجه، استاندار آذربایجان غربی، نماینده مردم سردشت و پیرانشهر مجلس، معاون سلامت و فرهنگی بنیاد شهید، خانواده های معظم شهدای بمباران شیمیایی هفتم تیر سردشت و اقشار مختلف مردم این شهرستان برگزار شد.

به گزارش نای قلم، وزیر امور خارجه با صدور پیامی بمباران شیمیایی سردشت را لکه سیاهی در تاریخ معاصر عنوان کرد و گفت: این حادثه یکی از تلخ‌ترین خاطره های به جامانده نزد ایرانیان از هشت سال جنگ تحمیلی و یادآور یکی از غم بار ترین روزها در تاریخ دفاع مقدس است.

در پیام «محمدجواد ظریف» که روز جمعه توسط «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه در سی و دومین یادواره شهدای بمباران شیمیایی سردشت قرائت شد، آمده است: حمله‌های شیمیایی رژیم بعث عراق علیه نظامیان و غیرنظامیان ایرانی به ویژه مردم بی دفاع شهر سردشت در جریان جنگ تحمیلی که با سکوت مشمئزکننده مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد همراه بود، از غم بارترین روزها در تاریخ دفاع مقدس است و تا ابد این لکه ننگ بر پیشانی عاملان و حامیان این جنایت باقی خواهد ماند.

در بخشی از این پیام آمده است: به مناسبت روز هشتم تیرماه که در تقویم کشورمان به نام «روز مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی» نامگذاری شده است، بر خود واجب می دانم یاد و خاطره شهدای شیمیایی کشورمان را گرامی بدارم و مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده‌های معظم شهدا و بازماندگان این واقعه جانکاه اعلام کنم. از خداوند متعال برای جانبازان سرافراز شیمیایی کشورمان آرزوی سلامتی و شفای عاجل دارم و برای ایشان و خانواده‌های صبورشان اجر و پاداش الهی مسئلت می‌کنم.

*دردهای این فاجعه هنوز التیام نیافته است

رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور نیز با صدور پیامی به مناسب سالروز بمباران شیمیایی سردشت، گفت: دردهای این فاجعه پس از گذشته بیش از سه دهه هنوز التیام نیافته است.

در پیام سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی که در آیین سی و دومین سالگرد بمباران شیمیایی سردشت قرائت شد، آمده است: هفتم تیر سال ۱۳۶۶، یادآور بزرگترین جنایت جنگی و ضد بشری رژیم بعثی عراق است که با شهادت بیش از ۱۰۰ نفر از مردم مظلوم و بی دفاع این شهرستان مرزی و مصدومیت شیمیایی هزاران نفر از زنان، مردان و کودکان بی گناه این دیار همراه بود و این فاجعه به عنوان نخستین حمله شیمیایی پس از جنگ جهانی اول در تاریخ ثبت شد.

وی گفت: این اقدام غیرانسانی، سند توحش غرب و نماد دوگانگی حقوق بشر آمریکایی و صفحه رسوایی حامیان دروغین حقوق بشر به شمار می رود.

سرتیپ جلالی اضافه کرد: با گذشت بیش از سه دهه از جنایت شیمیایی رژیم بعثی در سردشت نه تنها فجایع ناشی از این فاجعه غم انگیز التیام نیافته، بلکه آثار مصیبت بار قصور و چشم پوشی عامدانه حامیان و پشتیبانان شیمیایی صدام در عرصه جنگ‌های نیابتی و تروریستی نظام سلطه و صهیونیسم، فجایع جدیدی را علیه بشریت و مردمان مظلوم این کشورها پدید آورده است.

در ادامه این پیام آمده است: سیاست‌های یک بام و دو هوای آمریکا و متحدانش در قبال موضوع سلاح‌های کشتار جمعی که در نهایت وقاحت و بی شرمی و اهانت به شعور جهانی صورت می‌پذیرد را می‌توان تراژدی تلخ تاریخ معاصر قلمداد کرد که در نتیجه بی توجهی جوامع بین المللی به فجایعی چون بمباران شیمیایی سردشت به وجود آمده است.

وی تاکید کرد: اینجانب ضمن تاکید بر محکومیت این اقدام سبعانه و مذبوحانه رژیم بعث و سیاست‌های دوگانه آمریکا و کشورهای غربی در استفاده از سلاح‌های شیمیایی، یاد و خاطره شهدای مظلوم شهر سردشت را گرامی می دارم و مراتب همدردی عمیق خود را با خانواده معظم شهدا اعلام می کنم.

* سلاح شیمیایی طعم تلخ درد و رنج را به مردم چشاند

مدیرکل سازمان منع سلاح های شیمیایی نیز با صدور پیامی به حادثه دردناک بمباران شیمیایی سردشت در سال 1366 اشاره کرد و گفت: سلاح شیمیایی طعم تلخ مرگ، درد و رنج را به مردم این شهرستان مرزی چشاند.

«فرناندو آریاس» در پیام خود اظهار داشت: هر ساله سازمان منع سلاح‌های شیمیایی وقایع فجیعی را که در تاریخ ۲۸ ژوئن ۱۹۸۷ مطابق با هفت تیر ۱۳۶۶ گریبانگیر شهروندان سردشت شد را گرامی می‌دارد.

در این پیام که توسط «حیدرعلی بلوچی» دبیر مجمع کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی قرائت شد، آمده است: بسیاری از مردم سردشت در اثر این فاجعه جان خود را از دست دادند و سرنوشت بازماندگان آن فاجعه، با آثار دلخراش و خاطره تلخ عزیزان از دست رفته همراه شد.

در این پیام آمده است: هر چند زمان می‌گذرد اما از مسؤولیت ما در برابر قربانیان سلاح‌های شیمیایی کاسته نمی‌شود و البته تعهد جدی و واقعی ما در مقابل نسل‌های آتی برای اینکه دیگر این آلام را متحمل نشوند، قوی‌تر می‌شود. «برای گرامیداشت این قربانیان، خانواده‌ها و بازماندگان آنان ما باید این لحظه را غنیمت شمرده و قاطعانه و بی تردید هر نوع کاربرد سلاح شیمیایی در هر کجا توسط هر شخص و در هر زمان را قویاً محکوم کنیم».

* ایستادگی مردم ایران الگویی تمام عیار برای ملت‌های جهان است

مشاور رئیس قوه قضائیه گفت: ایستادگی امروز مردم ایران به الگویی تمام عیار برای ملت‌های جهان تبدیل شده است.

حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی افزود: ملت آزاده ایران با وجود شدیدترین تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی در مقابل همه تلاش نظام سلطه ایستاده‌اند و راه خود را با عزت ادامه می‌دهند.

وی از کاهش بسیار زیاد اعتراض‌ها با وجود مشکلات اقتصادی طبق برآوردهای انجام شده خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر شاهد ارتقای انسجام بین مردم و امید اقشار مختلف هستیم و ملت ایران با تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری با قدرت مسیر خود را ادامه می‌دهد.

پورمحمدی با اشاره به اینکه داعشی ها زاییده تفکر منافقان کوردل هستند، بیان کرد: منافقان با استفاده از چراغ سفید نظام سلطه به ویژه آمریکایی‌ها، دست به جنایت‌های بسیار زیادی زده‌اند که حوادث ابتدای تابستان در سال‌های دهه ۶۰ تنها بخشی از این جنایات است.

مشاور رئیس قوه قضائیه ادامه داد: با راه انداختن ماشین ترور منافقان توسط استکبار جهانی در سال‌های ابتدایی انقلاب، سرمایه‌های بزرگی نظیر شهیدان مطهری، مفتح، باهنر، رجایی و بهشتی به شهادت رسیدند که این امر ضایعه‌ای بزرگ برای کشورمان بود.

*۳۴ شرکت اروپایی و آمریکایی سلاح شیمیایی به رژیم بعث عراق دادند

معاون حقوقی وزارت امور خارجه هم گفت: طبق گزارش صدام، ۳۴ شرکت اروپایی و آمریکایی سلاح شیمیایی به رژیم بعث عراق دادند.

غلامحسین دهقانی اظهار داشت: یکی از دلایلی که کشورهای غربی نمی‌خواهند مظلومیت‌های مردم ایران در سطح بین المللی مطرح شود، آلوده بودن دست‌های آنان در تأمین این سلاح‌هاست.

وی اضافه کرد: در دوران جنگ تحمیلی رژیم بعثی عراق هواپیما را از فرانسه، موشک را از روسیه، تانک را از انگلستان و سلاح‌های شیمیایی را از شرکت‌های اروپایی و آمریکایی دریافت می‌کرد.

دهقانی افزود: پیگیری‌های دپلماتیک ایران برای احقاق حقوق مردم سردشت باعث شد که هیأت حقیقت یاب برای بررسی این موضوع وارد سردشت شود و با وجود تأیید این هیأت مبنی بر استفاده رژیم عراق از سلاح شیمیایی، سازمان ملل در هیچ قطعنامه‌ای این تهاجم را محکوم نکرد.

وی اظهار داشت: یکی از دلایل اینکه تاکنون تلاش‌های ما در این زمینه به نتیجه نرسیده این است که دادگاه و مراجع قضائی بین المللی تنها در اختیار ابرقدرت‌ها قرار دارد و فریادهای مظلومیت خواهی ملت ایران در این میان به جایی نمی‌رسد.

دهقانی گفت: در حالی که کودکان یمنی در مقابل دیدگان کشورهای مدعی حقوق بشر به خاطر گرسنگی می‌میرند این کشورها اقدامی در این خصوص انجام نمی‌دهند.

وی افزود: یکی از مهمترین راهکارها برای احقاق حقوق جانبازان شیمیایی کشور ثبت و مستندسازی ابعاد جنایت‌های رژیم بعث عراق است که شاید نسل‌های آینده بتوانند با توجه به تغییر شرایط، به این حق دست بایند.

وی اظهار داشت: انجمن‌ها و تشکل‌های مردمی فعال در این حوزه باید تمام توان خود را به کار گیرند تا این خاطره‌ها و ناگفته‌های جانبازان شیمیایی ثبت شود.

* سردشت نمادی از برخورد دوگانه مجامع بین المللی است

استاندار آذربایجان غربی دیگر سخنران این مراسم نیز گفت: سردشت به عنوان اولین شهر مسکونی قربانی فاجعه شیمیایی در جهان، فقط نماد مظلومیت ایران نیست بلکه نمادی از برخورد دوگانه مجامع بین المللی در جهت تامین منافع ابرقدرت هاست.

محمدمهدی شهریاری اظهار کرد: سالروز بمباران شیمیایی مردم بی دفاع و مظلوم سردشت توسط رژیم بعثی عراق به حق توسط جمهوری اسلامی به روز ملی مبارزه با سلاح‌های شیمیایی و میکروبی نامگذاری شده و صدای مظلومیت این مردم بر تارک تاریخ نقش بسته است.

وی گفت: مصدومان شیمیایی اگرچه هنوز هم با سرفه‌های دردناک خونی و تب‌های شبانه عادت کرده‌اند اما بغض آنان که در این واقعه تلخ به درجه رفیع شهادت نائل آمده‌اند، راه گلو را بر هر خانواده سردشتی می‌بندد.

شهریاری اضافه کرد: سردشت اگرچه زخمی عمیق بر تن دارد و بواسطه آن می‌تواند نماد جهانی عاری از سلاح شیمیایی لقب بگیرد اما به طور قطع همت والای مردمانش و داشته‌های خدادادی اش توان آن را دارد تا این سرزمین را به عنوان مقصدی امن و خاطرهانگیز برای گردشگران فراهم سازد.

*کمیسیون پزشکی و بنیاد شهید و امور ایثارگران سخت گیری بی مورد نکند

سپس نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شواری اسلامی با بیان سخنانی گفت: کمیسیون پزشکی و بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص احراز جانبازی مصدومان شیمیایی سردشت سخت گیری بی مورد نکند.

رسول خضری اظهار داشت: در سال ۱۳۶۶ رژیم بعثی نقاطی از شهر سردشت را بمباران شیمیایی کرد و طبق نخستین بررسی‌ها در آن زمان علاوه بر شهادت ۱۱۹ نفر بیش از هشت هزار نفر در این حمله شیمیایی مصدوم شدند.

وی اضافه کرد: از آن زمان تاکنون تنها احراز جانبازی یکهزار و ۴۵۰ نفر به عنوان جانباز شیمیایی تأیید شده و کمیسیون‌های پزشکی سختگیری‌های بی موردی در این زمینه دارند.

وی که دانش آموخته رشته پزشکی است، افزود: برخی از مصدومان در طول این مدت بهبودی‌های نسبی پیدا کرده‌اند اما آثار آن هنوز در بین مردم وجود دارد.

خضری گفت: درخواست مردم سردشت علاوه بر توجه به وضعیت جانبازان شیمیایی این است که وزارت امور خارجه در سطح بین المللی محکومیت کشورهایی که رژیم بعث عراق را به این سلاح‌های کشتار جمعی تجهیز کردند را پیگیری کند.

به گزارش ایرنا، رژیم بعثی عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع‌ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات بسیاری به وجود آورد و در پی آن سردشت اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته‌ای هیروشیما نام گرفت.

شهرستان مرزی سردشت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده و ۸۵۷ شهید و چهار هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا