مقالات
۱۳۹۸/۰۳/۳۱          «علی نشانی» شاعر پیشکسوت ارومیه ای مورد تجلیل قرار گرفت

حوزه هنری آذربایجان غربی از «علی نشانی» شاعر پیشکسوت ارومیه ای در سیزدهمین ویژه برنامه ادبی «گوروش» تجلیل کرد.

به گزارش نای قلم، مسئول واحد آفرینش های ادبی حوزه هنری آذربایجان غربی در این آیین تجلیل با اشاره به تنوع موضوع های اجتماعی و انسانی در اشعار «نشانی» گفت: وی شاعری آرمانی و اجتماعی است که در اشعار وی موضوع هایی مانند مبارزه با ظلم، عدالت اجتماعی، انقلاب اسلامی، خانواده وعاطفی به وضوح احساس می شود.

مصطفی قلیزاده علیار افزود: «نشانی» نماد یک شاعر اصیل ایرانی به شمار می رود که با توجه به سن بالای ایشان و تجربه های تاریخی وی، منادی اتحاد اقوام و ادیان و صلح و دوستی است.

اجرای موسیقی عاشیقی توسط عاشیق نوازان «صبور شریفی» و «قربان پور ولی علیار»، قرائت اشعار ترکی و فارسی در وصف این شاعر توانمند آذربایجانی توسط تعدادی از شاعران از جمله امین گنج پرور، سید حیدر علی آران، حمید واحدی، سید تیمور جامعه ای، بهرام اسدی، مظفر خداوندگار، علی صلاحلو، غلام علی کریمی، سعید سلیمان پور، فاطمه احمدی، تبسم شدتی، مهدیس نجفی، سهند برزگر، مهدیس سهندی، پاکیزه نشانی، علی رشتبر و زین العابدین همتی در کنار معرفی آثار و سبک شعری وی از بخش‌های اصلی این آیین بود.

«علی نشانی» متولد سال ۱۳۰۵ شمسی در منطقه یکان شهرستان مرند است که به همراه خانواده اش از هفت سالگی ساکن ارومیه شد و در محیط فرهنگی و هنری این شهر باستانی رشد پیدا کرد؛ وی از همان دوران نوجوانی سرودن شعر را در مدرسه آغاز کرد و اکنون در ۹۳ سالگی هنوز هم به حیات هنری خود ادامه می‌دهد. «عومور یوللاریندا» مجموعه اشعار این شاعر توانای اورموی است که در سال ۱۳۸۸ شمسی منتشر شد.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا