مقالات
۱۳۹۸/۰۲/۱۸          مرمت قلعه بدلبوی ارومیه با سرعت خوبی در حال انجام است

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از مرمت قلعه بدلبو که یکی از قلاع تاریخی ارومیه است خبر داد .

به گزارش نای قلم، جلیل جباری در گفتگویی اظهار داشت: یکی از اولویت های مرمتی این اداره کل در سال 98 مرمت قلعه بدلبوی ارومیه واقع در روستائی به همین نام است که کار مرمت آن از حدود یک ماه پیش شروع شده است.

وی در خصوص جزئیات این پروژه تصریح کرد: طی بازدیدی که حدود یکسال پیش از این بنای تاریخی بعمل آمد و با توجه به اهمیت این بنا و همچنین زیباییهای خاص معماری که در آن مشهود بود ، این اداره کل تمایل خود را برای مرمت و بازسازی آن به اطلاع مالک حقیقی بنا رساند.

جباری افزود: با پیگیری های به عمل آمده و حسب ضرورت های موجود، مرمت قسمت های اصلی و خارجی بنا که بیشتر در معرض آسیب قرار گرفته از سوی این اداره کل در اولویت قرار گرفت و پس از تهیه طرح کارشناسی، کارگاه مرمتی آن از حدود یک ماه پیش شروع به کار کرده است .

وی اضافه کرد: در مجموع حدود یک هزار میلیون ریال برای مرمت این قلعه اختصاص یافته است که برای خرید مصالح، اجرای عملیات حفاظتی در نمای اصلی بنا، ساماندهی و مرمت بخشی از دیوار آجری محوطه و حفاظت اضطراری برج قلعه هزینه می شود.

گفتنی است این بنا در دوره قاجاریه ساخته شده و در روستای بدلبو در 15 کیلومتری ارومیه در جاده سرو واقع شده و یکی از روستاهای قدیمی بوده که در زمان جنگ این قلعه پذیرای مردم روستا در دورن خود بوده که حتی هفته ها را با پناه دادن مردم می توانست از هجوم دشمنان محفوظ بدارد.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا