مقالات
۱۳۹۷/۱۲/۰۹          جابه جایی نزدیک به 410هزار تن محصولات کشاورزی از طریق مرز بازرگان ماکو

مدیر جهاد کشاورزی ماکو گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 409 هزار و 568 تن انواع محصولات کشاورزی از مرز بازرگان صادرات، واردات و ترانزیت شده است.

 قاسم تاروردی زاده بیان کرد: واحد قرنطینه مستقر در گمرک بازرگان از تمام این محصولات نمونه برداری کرده و مجوزهای لازم را صادر کرده است.

وی افزود: در این مدت حدود 288 هزار و 860 تن محصول کشاورزی شامل موز، توتون، الوار راش و غیره از طریق مرز بازرگان وارد کشور شده و حدود 54 هزار و 573 تن نیز ترانزیت شده است.

وی اضافه کرد: حدود 66 هزار و 135 تن انواع محصولات پوسته پسته، گردو، سیب، هندوانه، پیاز و سیب زمینی نیز در این مدت به کشورهای مختلف دنیا صادرات شده است.

تاروردی زاده خاطر نشان کرد: آذربایجان غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

کل پایانه های مرزی کشور 22 مورد است که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد؛ گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می رود و در شمال آذربایجان غربی واقع است.

مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو قرار دارد؛ این گمرک در سال 1305 شمسی راه اندازی شد و تنها مرز 24 ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا