مقالات
۱۳۹۷/۱۲/۰۳          آلودگی آب به دلیل بافت زمین شناسی و نحوه کشاورزی / روستاهای شمال آذربایجان غربی از آب سالم بهره مند شدند

چهار سامانه ارتقای کیفی آب در شهرستان های پلدشت، ماکو و شوط افتتاح شد.

به گزارش نای قلم، با افتتاح چهار سامانه در این شهرستان ها کیفیت آب شرب 19 روستا در قالب یک هزار و 900 خانوار ارتقا یافت.

یکی از منابع مهم تأمین آب نیز سفره‌های آب زیرزمینی است؛ آب‌هایی که در لایه‌های آبدار و اشباع زیرزمین تجمع پیدا کرده‌ و استفاده از آن ها در آبیاری کشاورزی، مصارف شهری و صنعتی رو به افزایش است و در دهه‌های اخیر تحت تأثیر عوامل مختلف طبیعی و انسانی قرار گرفته است.

از جمله این عوامل می‌توان به جنس زمین و سازندهای زمین‌شناسی در هر منطقه اشاره کرد، از طرفی افزایش فعالیت های کشاورزی جهت تولید محصولات بیشتر نگرانی های بسیاری متوجه منابع الاینده کشاورزی آب های زیرزمینی شده است چرا که این آلودگی ها علاوه بر ایجاد مشکلاتی برای مردم می تواند اثرات نامطلوبی بر زندگی گیاهان و جانوران ساکن در آب نیز داشته باشد.

روستاهای شمال استان آذربایجان غربی نیز با این مشکل دست به گریبان هستند که سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی استان در تشریح این موضوع در مراسم بهره برداری از طرح های آبرسانی به روستاهای شهرستان ماکو گفت: بافت زمین شناسی منطقه که در تماس گدازه های آتش فشانی کوه آرارات قرار گرفته اند و همچنین نحوه کشاورزی باعث شده است میزان فلزات سنگین و آلودگی آب شرب 117 روستاهای شوط، پلدشت و ماکو بالاتر از حد معمولی باشد.

علیرضا رضوی در ادامه سخنان خود به اقدامات انجام گرفته برای رفع این مشکل اشاره و اضافه کرد: کیفیت آب 53 روستا با تعویض منشا و انتقال بین حوزه ای و استقرار سامانه ارتقای کیفیت، بهبود یافته است و برای 64 روستای باقی مانده نیز رایزنی و پیگیری های لازم با مسوولین کشوری و استانی صورت گرفته و با تزریق اعتبارات اقدام می شود.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب روستایی آذربایجان غربی اظهار داشت: در این زمینه چهار پروژه افتتاح شد.

وی توضیح داد: طرح‌های یاد شده شامل مجتمع قلیش لانمیش با 800 میلیون تومان و تحت پوشش قرار دادن 2 روستا، مجتمع کنیکور پلدشت با 700 میلیون تومان اعتبار و تحت پوشش قرار دادن شش روستا، مجتمع جگن شهرستان ماکو و شوط با ۵۵۰ میلیون تومان اعتبار و تحت پوشش قرار دادن پنج روستا و مجتمع سنگر شهرستان ماکو با ۷۵۰ میلیون تومان اعتبار با تحت پوشش قرار دادن شش روستا است که مکانیسم تصفیه قدرت جذب انتخابی با رزین تعویض یونی را دارد.

وی یادآور شد: در ایام دهه فجر امسال همچنین هشت طرح آبرسانی و سامانه ارتقای کیفی آب در روستاهای شهرستان ماکو به بهره برداری رسید.

این طرح ها در قالب 22 روستا و با صرف 35 میلیارد ریال اعتبار اجرا شده است که با بهره برداری از این طرح ها، سه هزار و 365 خانوار روستایی با 12 هزار و 31 نفر از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار شدند.

گفتنی است تعداد روستاهای دارای سکنه استان دو هزار و 838 روستا با یک میلیون و 146 هزار نفر جمعیت است که از این تعداد دو هزار و 376 روستا با یک میلیون و 121 هزار نفر برخوردار از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی و یک هزار و 908 روستا با 97 هزار خانوار تحت پوشش مستقیم شرکت آب و فاضلاب روستایی استان هستند.

انتهای پیام/


برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا