مقالات
۱۴۰۱/۰۱/۰۸          بهره‌برداری از ایستگاه فضایی سلماس در سال جدید

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان غربی با اشاره به برنامه‌های سال جدید این استان گفت: یکی از پروژه‌های مهم استان راه‌اندازی ایستگاه فضایی سلماس به وسعت 40 هکتار است که این پروژه در حال حاضر 20 درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم امسال به بهره برداری برسد.

به گزارش نای قلم، قاسم جلیلی نژاد در گفتگویی اظهار کرد: توسعه شبکه ملی اطلاعات کشور از اولویت‌های ما محسوب می‌شود بنابراین در قالب امضای تفاهم نامه با دبیر شبکه ملی اطلاعات تکالیفی برای بخش های مختلف زیرساخت، پست و مخابرات استان تعیین شده است.

وی با تاکید بر نقش مهم فناوری و انتقال تکنولوژی در رشد اقتصادی افزود: مرکز دیتا سنتر ماکو یکی از سه قطب اصلی دیتا سنتر کشور و به عنوان یکی از نمادهای اصلی شبکه ملی اطلاعات است که با راه اندازی آن تحول خوبی در بحث اشتغال و توسعه زیرساخت های شبکه ملی اطلاعات اتفاق می افتد که با توجه به اهمیت آن، از برنامه های اولویت دار اداره کل ICT استان در سال جدید است.

مدیر کل ارتباطات استان افزود: تلاش می کنیم تا پایان سال جدید 20 درصد باقی مانده روستاهای بالای 20 خانوار این استان را به شبکه ملی اطلاعات متصل کنیم.

*بهره‌برداری از ایستگاه فضایی سلماس

جلیلی نژاد به دومین پروژه مهم در حوزه ارتباطات استان آذربایجان غربی اشاره کرد و افزود: دومین پروژه مهم استان راه‌اندازی ایستگاه فضایی سلماس به وسعت 40 هکتار است که تملک آن از منابع محیط زیست استان در شهرستان سلماس روبروی روستای چوپان لو انجام شده و تا 20 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم در سال جدید به بهره برداری برسد.

وی افزود: ایستگاه فضایی سلماس جزء چهار ایستگاه فضایی کشور است که وظیفه کنترل و بهره برداری از ماهواره های ساخته شده در کشور و نیز دریافت تصاویر ماهواره های جدید برای ارائه به کاربران و سازمان ها و همچنین استارت آپ های فضایی برای توسعه کسب و کارهای فضاپایه را بر عهده دارد.

مدیر کل ارتباطات استان تصریح کرد: مهمترین بستر تحقق شعار دولت جدید در مورد تسهیل در ارائه خدمات دستگاه ها به مردم حرکت به سمت الکترونیکی شدن خدمات و هوشمندسازی آن است که ما در استان آذربایجان غربی سعی کردیم با راه اندازی مرکز نوآوری فاوای استان در راستای توسعه اشتغال و ایجاد ارزش افزوده در بسترهای موجود استان و ارائه تسهیلات در قالب وام های وجوه اداره شده و تسهیلات بند الف تبصره 18 از فعالان حوزه فاوای استان و استارت آپ های بومی حمایت کنیم.

جلیلی نژاد با اشاره به امضاء تفاهم نامه راه اندازی مرکز نوآوری فاوای استان آنرا حرکت به سمت ایجاد تحول دیجیتال در استان دانست و گفت: مهمترین گام نحوه بهره برداری از زیرساخت ها فراهم شده است که امیدوارم این تفاهم نامه گام موثری در توسعه شهر تحول دیجیتال در استان و شهر هوشمند ارومیه باشد.

وی افزود: بهبود و ارتقای شاخص‌های فناوری، تحقق اهداف اسناد بالادستی و قوانین، بسترسازی برای فعالیت نخبگان و ایجاد گفتمان فناوری و نوآوری و بازبینی ساختار و ایجاد آرایش متناسب با اکوسیستم فناوری استان از ضرورت‌های راه اندازی این مرکز به شمار می‌رود.

*رصد شبانه‌روزی کارشناسان برای جلوگیری از قطعی اینترنت

جلیلی نژاد با اشاره به هماهنگی و برنامه ریزی دقیق بمنظور پوشش مناسب ارتباطی و پایداری شبکه در ایام نوروز گفت: به همه اپراتورهای تلفن همراه با هماهنگی و آمادگی قبلی در کمیته بحران حوزه ارتباطات و شورای راهبردی مدیران حوزه فاوای استان نسبت به ارائه سرویس کامل در ایام تعطیلات نوروزی تاکید شده است و این موضوع روزانه توسط کارشناسان مربوطه پایش و رصد می شود.

مدیر کل ارتباطات استان با اشاره به تلاش های صورت گرفته در توسعه اینترنت در مناطق روستایی و کمتر برخوردار، تصریح کرد: در حال حاضر ضریب نفوذ اینترنت ثابت در استان 48.8 درصد و اینترنت سیار 66.98 درصد که در کل بیش از 107 درصد ضریب نفوذ اینترنت استان است.

وی درصد پوشش جمعیتی تلفن همراه در استان را 4.99 درصد دانست و افزود: ضریب نفوذ تلفن ثابت در استان 58.28 درصد و تلفن همراه 158 است.

مدیر کل ارتباطات آذربایجان غربی با اشاره به احداث دو پروژه عمرانی در حوزه ارتباطات این استان، گفت: مجتمع ICT استان آذربایجان‌غربی در زمینی به مساحت دو هزار و 88 مترمربع با زیربنای شش هزار و 200 مترمربع در هفت طبقه با 70 درصد پیشرفت فیزیکی به منظور استقرار اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و همه شرکت ها و سازمان های تابعه در دست ساخت است.

کد خبرنگار: 983125

انتهای پیام/

ارسال نظرات


 
برای دسترسی به آرشیو بخش مقالات اینجا کلیک کنید
 
درباره ما تماس با ما
طراحی و اجرا